AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Kněžík srpkovitý
  • Latinský název
  • Thalassoma lunare

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:ostnoploutví
Čeleď:pyskounovití
Rod:kněžík
Druh:kněžík srpkovitý

Facebook

Kněžík srpkovitý

Kněžík srpkovitý
(Thalassoma lunare)

Popis zvířete

Kněžík srpkovitý, vědecky nazývaný Thalassoma lunare, je okouzlující tropické mořské ryby, které patří do čeledi Labridae. Pochází z teplých vod Indického a Tichého oceánu a je hojně rozšířený od východní Afriky přes Austrálii až po Japonsko. Má vysoce atraktivní vzhled, který přitahuje pozornost všech milovníků podmořského světa.

Dospělý kněžík srpkovitý může dosáhnout délky až 25 centimetrů. Jeho tělo je podlouhlé, štíhlé a je pokryté jasně zbarvenými šupinami, které vykazují nádhernou směs zelených, modrých a žlutých odstínů. Zvláštní je také tvarem svého ocasu, který je srpkovitě prohnutý a často má na konci černou skvrnu.

Tato ryba je samička, která se mění v samce a činí ji tedy hermafroditickým druhem. V první fázi života jsou všechny jedince samičkami a v pozdějších stádiích se některé z nich mění na samce.

Kněžík srpkovitý je aktivní a pohyblivý druh, který se nejčastěji zdržuje v korálových útesech, kde hledá potravu. Jeho strava je poměrně pestrá a zahrnuje různé druhy malých bezobratlých, jako jsou korýši či měkkýši, a také rybí potěr.

I přes svůj nápadný vzhled je toto zvíře poměrně plaché a při setkání s potenciálním predátorem se rychle ukrývá mezi korály. Navzdory své plachosti je však velmi teritoriální a dokáže se statečně bránit proti vetřelcům.

V akvaristice je tento druh velmi oblíben pro své barevné zbarvení a aktivní chování. Vyžaduje ale dostatečně velké akvárium s dostatkem úkrytů a kvalitní filtrací, protože produkuje hodně odpadu. Je také důležité poskytnout mu dostatek potravy bohaté na bílkoviny.

Celkově je kněžík srpkovitý fascinující zvíře, které zaujme svou krásou a zajímavým chováním. Jeho živý a barevný vzhled přináší kousek tropického podmořského světa přímo do našich domovů.

V kterých českých ZOO je k vidění
Podobná zvířata: