AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Kobra indická
  • Latinský název
  • Naja naja

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:hadi
Čeleď:korálovcovití
Rod:kobra
Druh:kobra indická

Stav ohrožení

  • Neohrožen

Facebook

Kobra indická

Kobra indická
(Naja naja)

Popis zvířete

Kobra indická (Naja naja) je jedovatý druh hada, který se široce vyskytuje v Jižní Asii, včetně Indie, Pákistánu, Bangladéše a Srí Lanky.

Tato kobra je snadno rozpoznatelná díky svému charakteristickému "kápovému" tvaru krku, který může rozšířit v reakci na hrozbu. Má hladkou kůži a šupiny, a její barva se může lišit od světle hnědé po téměř černou, v závislosti na konkrétním jedinci a jeho přirozeném prostředí. Většina jedinců dosahuje délky od 1,5 do 2 metrů, ale některé mohou dorůstat až 2,5 metru.

Kobra indická je všežravá a její strava zahrnuje drobné savce, ptáky, ryby, jiné hady a dokonce i hmyz. Je známo, že loví především v noci, kdy využívá svůj silný jed k paralyzování kořisti.

Jed kobry indické je velmi silný a může způsobit smrt člověka, pokud není poskytnuta rychlá lékařská pomoc. Přesto je tento had obecně považován za plachý a pokud je to možné, vyhýbá se kontaktu s lidmi.

Indická kobra má významné místo v mnoha kulturách a náboženstvích v Jižní Asii. Je často znázorňována v umění a literatuře a je také populární u pouličních krotitelů hadů.

Kobra indická je nyní chráněná v několika zemích, včetně Indie, kde je lov a obchod s tímto druhem hada nelegální. Přesto stále čelí hrozbám ztráty přirozeného prostředí a nelegálního obchodu.