AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Kobra kapská
  • Latinský název
  • Naja nivea

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:hadi
Čeleď:korálovcovití
Druh:kobra kapská

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 1,5 do 2 m

Facebook

Kobra kapská

Kobra kapská
(Naja nivea)

Popis zvířete

Kobra kapská (Naja nivea), také známá jako kobra žlutá, je druh jedovatého hada patřící k rodu Naja v rodině Elapidae. Pochází z jihozápadní Afriky, konkrétně z Jihoafrické republiky a Namibie, a je jedním z mnoha druhů kobry, které se vyskytují v Africe.

Dospělá kobra kapská může dosáhnout délky až 2 metry, ale průměrná délka činí asi 1,5 metru. Tělo je základního tvaru, s zaobleným tělem a relativně krátkou hlavou. Kobra kapská je barevně variabilní, ale nejčastěji se vyskytuje v odstínech žluté a hnědé. Typickým znakem tohoto druhu je kontrast mezi světlým tělem a tmavým hrdlem.

Kobra kapská je aktivní ve dne a může se vyskytovat v různých typech prostředí, včetně pouští, savan, lesů a horských oblastí. Je to druh hada, který se dobře přizpůsobuje různým podmínkám, včetně urbanizovaných oblastí.

Jedná se o velmi agresivní druh kobry, která při nebezpečí zvedne přední část těla a nafoukne krk do klasického "kobřího" tvaru, současně s tím vydává syčivý zvuk. Její jed je silný neurotoxin, který může způsobit smrt člověka během několika hodin. Přestože útoky na lidi nejsou časté, v případě setkání s tímto hadem je třeba být velmi opatrný.

Kobra kapská je součástí mnoha afrických mýtů a legend, kde je často zobrazována jako zvíře s nadpřirozenými schopnostmi. Navzdory své nebezpečnosti je kobra kapská stále obdivována pro svou krásu a elegance.