AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Koliha tenkozobá
  • Latinský název
  • Numenius tenuirostris

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:dlouhokřídlí
Čeleď:slukovití
Rod:koliha
Druh:koliha tenkozobá

Stav ohrožení

  • Ohrožen

Facebook

Koliha tenkozobá

Koliha tenkozobá
(Numenius tenuirostris)

Popis zvířete

Koliha tenkozobá (Numenius tenuirostris) je vzácný druh zvířete patřícího do čeledi slukovitých. Toto zvíře se vyznačuje výraznými znaky, jako je její dlouhý a tenký zobák, který je přizpůsoben k vyhledávání potravy v hlubokých vrstvách bahnitých pobřeží a mokřadů. Má střední velikost s tělem dosahující délky až 40 centimetrů a rozpětí křídel až 80 centimetrů.

Jedná se o tažného ptáka, který hnízdí v severní části Evropy a Asie a přes zimu migruje do jižnějších oblastí, jako jsou Středomoří, jižní Asie a Afrika. Její hnízdní oblasti jsou obvykle na otevřených místech, jako jsou močály, rašeliniště a mokřadní louky.

Koliha tenkozobá je omnivorní, s potravou tvořenou převážně z malých bezobratlých, jako jsou červi a měkkýši, ale také rostlinným materiálem. Její dlouhý zobák jí umožňuje dosáhnout potravy skryté hluboko v bahně.

Co se týče vzhledu, má hnědé peří s tmavými pruhy a skvrnami, bílým břichem a světle hnědými křídly. Má také dlouhé a tenké nohy, které jsou přizpůsobeny chůzi v mělké vodě a bahnu. Samci a samice jsou si velmi podobní, ale samci bývají obecně větší.

Koliha tenkozobá je druh, který je v současnosti považován za kriticky ohrožený kvůli ztrátě přirozeného prostředí a lovem. Důležitým faktorem ohrožení je také narušení jejich hnízdních oblastí. Proto je ochrana těchto ptáků a jejich životního prostředí důležitá pro jejich přežití.