AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Komár tropický
  • Latinský název
  • Aedes aegypti

Známé také jako

  • komár egyptský

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:dvoukřídlí
Čeleď:komárovití
Rod:komár
Druh:komár tropický

Facebook

Komár tropický

Komár tropický
(Aedes aegypti)

Popis zvířete

Komár tropický, známý také pod svým vědeckým názvem Aedes aegypti, je malý, černý hmyz s charakteristickými bílými pruhy na svém těle a nohách. Tato druhová specifická kresba zajišťuje příslušníkům tohoto druhu skvělou maskovatelnost ve stínech a tmavých prostorách. Dosahuje velikosti pouze 4 až 7 milimetrů, přesto je tento komár jedním z nejnebezpečnějších na světě, protože je hlavním přenašečem některých závažných virových onemocnění, jako je dengue, žlutá zimnice, chikungunya a virus Zika.

Aedes Aegypti je převážně denní komár, který je nejaktivnější v ranních a pozdních odpoledních hodinách. Je známo, že má preferenci pro lidské hostitele a obzvláště pro jejich dolní končetiny. Často se líhne v malých nádobách s vodou, jako jsou například pneumatiky, květinové vázy nebo nechráněné barely s dešťovou vodou. Jeho samice kladou vejce na vnitřní stěny nádob, kde zůstávají dokud nejsou zaplaveny vodou a následně se líhnou, což může trvat několik dnů až několik měsíců.

Tento komár je původem z Afriky, ale v současnosti je rozšířen v tropických a subtropických oblastech po celém světě. Jeho rozšíření je z velké části způsobeno globalizací a urbanizací, protože se snadno přizpůsobuje životu v blízkosti lidských obydlí.

Aedes aegypti je závažnou hrozbou pro veřejné zdraví a jeho kontrola je klíčová pro prevenci šíření virových onemocnění. Proto je třeba dbát na správnou hygienu a údržbu prostředí, aby se předešlo jeho rozmnožování, například pravidelným odstraňováním stojaté vody v blízkosti domácností. Také používání repelentů, moskytiér a oblečení pokrývajícího tělo může snížit riziko kousnutí tímto druhem komára.