AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Komár tygrovaný
  • Latinský název
  • Aedes albopictus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:dvoukřídlí
Čeleď:komárovití
Rod:komár
Druh:komár tygrovaný

Mapa výskytu

vyskyt

Facebook

Komár tygrovaný

Komár tygrovaný
(Aedes albopictus)

Popis zvířete

Komár tygrovaný, vědecky známý jako Aedes albopictus, je druh komára, který pochází z jihovýchodní Asie. Je také známý jako asijský tygrovaný komár nebo lesní komár. Jedná se o středně velkého komára s velmi výraznými černými a bílými pruhy na těle a nohách, od kterých pochází jeho název "tygrovaný".

Komár tygrovaný je dravec, který saje krev z různých hostitelů, včetně lidí, ptáků a savců. Samice komára sají krev, kterou potřebují pro vývoj vajíček. Komáři tygrovaní jsou aktivní během dne, zejména v ranních a odpoledních hodinách.

Tento druh komára je zvláště problematický z hlediska veřejného zdraví, protože je známý jako přenašeč řady nebezpečných chorob, jako jsou dengue, zika, chikungunya a různé druhy viru encefalitidy. Komáři tygrovaní se rozmnožují v stojaté vodě a jejich larvy se vyvíjejí v nádobách s vodou, jako jsou pneumatiky, květináče nebo nefunkční fontány.

Komár tygrovaný je známý svou schopností šířit se do nových oblastí. Původně byl omezen na subtropické a tropické oblasti Asie, ale v posledních desetiletích se rozšířil do mnoha částí světa, včetně Evropy a Severní Ameriky. Jeho rozšíření bylo podpořeno globalizací a změnami klimatu.

Jeho přizpůsobivost různým prostředím znamená, že může přežít a rozmnožovat se v široké škále podmínek. Je schopen přežít i v chladnějším počasí, což mu umožňuje kolonizovat oblasti, které byly dříve pro komáry příliš chladné. To z něj činí jednoho z nejrozšířenějších a nejúspěšnějších druhů komárů na světě.