AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Komba Garnettova
  • Latinský název
  • Otolemur garnettii

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Nadrád:placentálové
Řád:primáti
Podřád:poloopice
Čeleď:kombovití
Druh:komba garnettova

Facebook

Komba Garnettova

Komba Garnettova
(Otolemur garnettii)

Popis zvířete

Komba Garnettova, známá také pod latinským názvem Otolemur garnettii, je druh primáta z čeledi galagovitých. Tato zvířata jsou noční tvorové a domovem jim jsou hlavně nížinné a horské lesy východní a jihozápadní Afriky. Jedná se o středně velký druh s délkou těla dosahující až 42 cm a hmotností mezi 700 až 1200 gramy. Komba Garnettova je charakteristická svou šedohnědou srstí, velkýma kulatýma očima a dlouhým ocasem, který je často stejně dlouhý jako tělo zvířete.

Primárně se živí ovocem, květy a hmyzem, ale může spotřebovat i malé obratlovce. Jde o velmi pohyblivé zvíře, které se dokáže pohybovat mezi stromy s vysokou rychlostí a obratností. Komba Garnettova má velmi dobrý sluch, kterému napomáhají velké ušní boltce, a také vynikající zrak.

Co se týče reprodukce, samice rodičí jednou ročně, zpravidla jedno mládě. Mládě se rodí zcela očesané a již od mládí je schopno držet se matky na zádech během jejích nočních výletů za potravou. Komba Garnettova je známa svou sociální povahou, jež zahrnuje hlučné volání a komunikaci s ostatními jedinci stejného druhu.

Navzdory své relativní hojnosti a nízkému riziku vyhynutí se Komba Garnettova v některých oblastech potýká s ničením životního prostředí a lovem pro maso. Tyto faktory mohou v dlouhodobém horizontu ohrozit stabilitu její populace. Toto zvíře je také často chováno v zajetí jako domácí mazlíček, přestože jeho chování a potřeby jsou často pro běžného majitele obtížné splnit.

V kterých českých ZOO je k vidění
Podobná zvířata: