AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Komorník běloocasý
  • Latinský název
  • Dascyllus aruanus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Podtřída:kostnatí
Řád:ostnoploutví
Čeleď:sapínovití
Druh:komorník běloocasý

Facebook

Komorník běloocasý

Komorník běloocasý
(Dascyllus aruanus)

Popis zvířete

Komorník běloocasý (Dascyllus aruanus) je nádherné tropické mořské rybí druh, který je součástí čeledi Pomacentridae. Patří k poměrně malým druhům ryb, s maximální délkou těla dosahující pouhých 10 centimetrů. Tato ryba je nativní pro teplé vody Tichého a Indického oceánu, kde se vyskytuje převážně v oblastech korálových útesů a lagun.

Komorník běloocasý je snadno rozpoznatelný díky svému atraktivnímu vzhledu. Jeho tělo je zbarveno do černo-bílé kombinace, se třemi přesně definovanými černými pruhy na bílém až stříbrném podkladu. Tento vizuální prvek mu poskytuje vynikající kamufláž v korálovém prostředí. Oči jsou malé, okrouhlé a červenohnědé, s bílými zornicemi.

Jedná se o velmi sociální druh ryb, který žije ve skupinách, často spolupracuje a komunikuje s ostatními jedinci ve své skupině. Vyznačuje se aktivním a hravým chováním, což je zvláště patrné během krmení. Komorník běloocasý je všežravec, který se živí především zooplanktonem, malými bezobratlými a řasami.

Přestože je toto drobné zvíře poměrně odolné vůči různým podmínkám, vyžaduje specifické podmínky pro své přežití. Preferuje teplé, slané vody s dostatečným množstvím úkrytů, například mezi korály a skalami. Je citlivý na změny teploty a kvality vody.

Komorník běloocasý je také oblíbeným druhem v akvaristice, a to díky svým krásným barevným vzorům a společenskému chování. Jeho chov však vyžaduje zkušenosti a zvláštní péči, a to zejména vzhledem k potřebě přesné kontroly teploty a složení vody.

V kterých českých ZOO je k vidění