AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Komorník černoocasý
  • Latinský název
  • Dascyllus melanurus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Podtřída:kostnatí
Řád:ostnoploutví
Čeleď:sapínovití
Druh:komorník černoocasý

Facebook

Komorník černoocasý

Komorník černoocasý
(Dascyllus melanurus)

Popis zvířete

Komorník černoocasý, známý také pod latinským názvem Dascyllus melanurus, je fascinující druh ryby zdobící oceán svými výraznými barvami. Patří do čeledi Pomacentridae, která zahrnuje také ryby zvané demoisele. Jeho domovem jsou korálové útesy v Indickém a Tichém oceánu.

Tato malá, ale nápadná ryba může dorůst až do délky 10 centimetrů. Je okouzlující svým jedinečným barevným zbarvením. Horní část těla je obvykle stříbrně šedá nebo bílá, zatímco spodní část je černá nebo tmavě hnědá. Tento kontrast je ještě zvýrazněn jasně bílými skvrnami, které lemují černou část těla a dodávají rybě nádech elegance. Kromě toho má komorník černoocasý také dvě velké černé skvrny na bocích a jeho oči jsou obklopeny zlatými kruhy.

Komorník černoocasý je typický svým sociálním chováním. Žije ve skupinách, které se obvykle skládají ze samice a několika samců. Tyto ryby jsou velmi teritoriální a obhajují svůj území před ostatními druhy. Jsou také známy svým symbiotickým vztahem s některými druhy korálů, u nichž hledají úkryt před predátory.

Jeho strava se skládá převážně z planktonu a drobných bezobratlých. Komorník černoocasý je významným druhem v ekosystému korálových útesů, neboť přispívá k jejich biodiverzitě.

Chov komorníka černoocasého v akváriích může být náročný, protože je to druh, který potřebuje dostatek prostoru a specifické podmínky, aby se cítil dobře. Kromě toho se nedoporučuje chovat ho s jinými druhy ryb, protože může být agresivní. Přesto je však tato ryba oblíbená mezi akvaristy pro své krásné zbarvení a zajímavé chování.

V kterých českých ZOO je k vidění