AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Korálovka pruhovaná skvrnitá
  • Latinský název
  • Lampropeltis getula holbrooki

Známé také jako

  • korálovka skvrnitá

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:hadi
Čeleď:užovkovití
Druh:korálovka pruhovaná
Poddruh:korálovka pruhovaná skvrnitá

Facebook

Korálovka pruhovaná skvrnitá

Korálovka pruhovaná skvrnitá
(Lampropeltis getula holbrooki)

Popis zvířete

Korálovka pruhovaná skvrnitá (Lampropeltis getula holbrooki) je poddruh nejedovatých hadů rodiny korálovcovitých, který se vyznačuje jedinečným zbarvením a vzorci na kůži. Toto zvíře obývající Severní Ameriku je největším poddruhem korálovec, když dospělí jedinci mohou dosáhnout délky až 2,1 metru.

Korálovka pruhovaná skvrnitá má hlavně světle hnědé až krémově bílé zbarvení s tmavými pruhy nebo skvrnami, které se táhnou podél celého těla. Tělo je dlouhé, štíhlé a má hladké šupiny. Má velmi malou, trojúhelníkovou hlavu se špičatým nosem a malými, tmavými očima.

Tato korálovka je primárně noční tvor, ačkoliv se může objevit i během dne. Její strava se skládá především z malých savců, včetně myší a krys. Korálovka pruhovaná skvrnitá je známá svou schopností konzumovat jiné hady, včetně jedovatých druhů, což je důsledek její imunity vůči jedu.

Korálovka pruhovaná skvrnitá je oviparózní, což znamená, že klade vejce. Samice obvykle klade 10 až 20 vajec, která inkubuje po dobu asi 2 měsíců. Mláďata se rodí plně vyvinutá, schopná hned po vylíhnutí lovit.

I přesto, že korálovka pruhovaná skvrnitá je ve svém přirozeném prostředí považována za běžný druh, její populace se snižují v důsledku ztráty přirozeného prostředí a nadměrného lovu pro obchod s domácími mazlíčky. Tyto hady jsou užitečné pro ekosystém, protože loví hlodavce a jiné škůdce.