AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Kozlíček smrkový
  • Latinský název
  • Monochamus sutor

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Třída:hmyz
Řád:brouci
Čeleď:tesaříkovití
Rod:kozlíček
Druh:kozlíček smrkový

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 15 do 24 cm

Facebook

Kozlíček smrkový

Kozlíček smrkový
(Monochamus sutor)

Popis zvířete

Kozlíček smrkový (Monochamus sutor) je brouk patřící mezi tesaříkovité. Žije na celém území Čech od června do srpna ve smrkových lesích na rostoucích a čerstvě padlých kmenech.

Vzhled

Kozlíček je brouk 15-24 cm dlouhý, černé barvy, válcovitého tvaru, se světlými skvrnami. Tykadla má dlouhá, černobíle pruhovaná. U samců jsou až dvakrát delší než jejich tělo. Štít je po stranách se zašpičatělým kuželovitým hrbolem. Štítek je rozdělen jemnou podélnou rýhou a krovky nejsou za štítem sedlovitě promáčklé.

Způsob života

Larvy se vyvíjejí na smrku. Larva, která se líhne má poté přímý přístup k lýku a později i k běli, kde vykusuje nejprve nepravidelné lokální chodby pod borkou, později s příčnými oválnými chodbami ve dřevě. Kuklí se blízko povrchu kmene. Mladí jedinci vytváří kulaté výletové otvory. Larva přezimuje ve dřevě a k tomu si vykusuje do dřeva do hloubky okolo 4cm chodbu, kterou zalepí pilinami. Vývoj kozlíčka je závislý na teplotních podmínkách a někdy bývá dvouletý. Dospělci jsou aktivní zpravidla ve dne nebo za soumraku, kdy vyhledávají potravu. Jsou to býložravci.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii