AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Kozorožec

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Třída:savci
Řád:sudokopytníci
Podřád:přežvýkavci
Čeleď:turovití
Podčeleď:kozy a ovce
Druh:kozorožec

Stav ohrožení

  • Ohrožen
  • Populace:
  • ks

Facebook

Kozorožec

Kozorožec

Seznam zvířat, patřících do skupiny Kozorožec Popis zvířete

Kozorožec, známý také jako Capra, je druh zvířete, které patří do čeledi pravých koz, které zahrnuje i další druhy jako je například kavkazská turka nebo sibiřské sarny. Většina kozorožců se vyznačuje velkými, zakřivenými rohy, které používají pro boj a obranu. Rozlišují se muži od žen, kde muži mají větší a silnější rohy. Některé druhy mohou mít rohy dlouhé až 1 metr.

Tělo kozorožce je robustní a svalnaté, s krátkou a hustou srstí, která může být různých barev, od bílé přes hnědou až po černou. Většina kozorožců má také vousy na bradě. Velikost se liší podle druhu; některé druhy mohou dosahovat hmotnosti až 100 kg a výšky 1 metr.

Kozorožci jsou obecně velmi obratní a vytrvalí, schopni šplhat po strmých svazích a skálech. Preferují horská a skalnatá prostředí, kde najdou dostatek potravy a úkrytu před predátory. Jsou všežravci, které se živí širokou škálou potravy, včetně listí, trávy, květin a větviček.

Kozorožci jsou také známí svým sociálním chováním. Žijí často ve skupinách, které se skládají z několika jedinců, a jsou velmi teritoriální. Samci jsou v období říje velmi agresivní a bojují mezi sebou o právo pářit se s samicemi.

Tyto zvířata jsou také velmi adaptabilní a mohou přežít v různých podmínkách, od horkých pouští po chladné hory. Kozorožci jsou také důležití pro ekosystémy, ve kterých žijí, protože se podílejí na rozšiřování semen a omezení růstu některých rostlin.