AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Krajta angolská
  • Latinský název
  • Python anchietae

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:hadi
Čeleď:hroznýšovití
Rod:krajta
Druh:krajta angolská

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 140 do 180 cm

Facebook

Krajta angolská

Krajta angolská
(Python anchietae)

Popis zvířete

Krajta angolská (Python anchietae) je had, patřící mezi nejmenší druhy z rodu krajt. Dorůstá do velikosti 140 - 150 cm, výjimečně 180 cm.

Stanoviště

Ideálním biotopem jsou pro ní vyhřáté kamenité stráně, na kterých se střídají suché a horké dny se studenými nocemi.

Areál rozšíření

Krajta angolská obývá především oblast Angoly a ze sousedních zemí Namibie.

Popis

Hlava je výrazně oddělena od těla, vzezřením i velice mírnou povahou připomíná svoji nejbližší příbuznou krajtu královskou. Podobně jako ona se při podráždění stáčí do pevné koule.

Její zbarvení je hnědočervené s bílými až nažloutlými, černě lemovanými skvrnami. Na temeni hlavy má černě lemovanou trojúhelníkovou kresbu, s bílou skvrnou uprostřed. Žlutavé břicho je poseté hnědými, až černými skvrnkami.

Má výrazné tepločivné jamky.

Potrava

V přírodě hlavně drobnější hlodavci, velice často uloví i různé ptáky. V zajetí se spokojí (tak jako i někteří jiní hadi) pouze s myšmi.

Chov v zajetí

Pro chov tohoto terestrického hada postačí teráriem menších rozměrů, s písčitým dnem a nezbytnou miskou s vodou. Nezbytné jsou však vyšší denní teploty 29 - 32 °C. Vlhkost nevyžaduje nijak vysokou, spokojí se s pouhými 40 - 50% relativní vlhkosti. Při potížích se svlékáním staré pokožky je však vhodné opatrným rosením vlhkost v teráriu mírně zvýšit. Kromě sálavého tepla ze žárovky je krajta angolská vděčná také za topný kámen. Teplotu v nočních hodinách je možné snížit až pod 20 °C. To u tohoto druhu velice kladně stimuluje páření. Zhruba po dvou měsících se pak mohou líhnout mladé krajty.

Přestože s chovem krajty angolské nebývají zpravidla velké potíže a její malá velikost a mírná povaha bez náznaků agresivity ji přímo předurčuje pro chov v teráriích, přesto je tento had jen ojediněle v nádržích našich teraristů. Důvodem je neutěšený stav těchto krajt v přírodě a s tím spojené problémy s dovozem. Zatímco v Namibii je krajta angolská přísně chráněná a vývoz ze země je drasticky omezen zákonem, v Angole je vývoz znemožněn díky neustálým bojům a roztržkám v této zemi.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii