AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Krajtovka dvoubarvá
  • Latinský název
  • Loxocemus bicolor

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:hadi
Čeleď:krajtovkovití
Rod:krajtovka
Druh:krajtovka dvoubarvá

Váhy a míry

  • Délka:
  • 150 cm

Facebook

Krajtovka dvoubarvá

Krajtovka dvoubarvá
(Loxocemus bicolor)

Popis zvířete

Krajtovka dvoubarvá (Loxocemus bicolor) je had a jediný zástupce čeledi krajtovkovitých. Ačkoliv se často řadí mezi krajty, tak je mnohem příbuznější s duhovci. Přesto je daleko vhodnější vlastní čeleď, protože jde o poměrně vyjimečného hada.

Rozšíření

Je to jediná krajta, která se vyskytuje v Americe. Žije v oblasti od jihu Mexika až po Kostariku, v současnosti nejsou známy žádné poddruhy.

Popis

Jde o asi metr dlouhého hada, který však někdy dosahuje až 150 centimetrů délky. Jde o hrabavého hada, proto má zploštělou hlavu a zašpičatělý ocas. Na rozdíl od jiných podzemních hadů má dobrý zrak. Její tělo je masivní a svalnaté. Zbarvena bývá v různých hnědých odstínech, někdy i do červena nebo do šeda. Bříško má krémově žluté nebo bílé.

Potrava

Jde o hada, který si kořist příliš nevybírá. Loví malé savce, ptactvo, ještěrky, zajímavé je, že pojídá i leguaní a želví vejce.

Rozmnožování

Krajtovky kladou až 4 vejce, o která se samice stará. V zajetí se odchov doposud nezdařil. Mláďata pohlavně dospívají až v pěti až šesti letech.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

Podobná zvířata: