AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Kudu malý
  • Latinský název
  • Tragelaphus imberbis

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:sudokopytníci
Čeleď:turovití
Rod:kudu
Druh:kudu malý

Váhy a míry

  • Hmotnost:
  • od 50 do 100 kg

Biologická data

  • Délka březosti:
  • od 7,5 do 8 měsíců
  • Počet mláďat:
  • 1

Facebook

Kudu malý

Kudu malý
(Tragelaphus imberbis)

Popis zvířete

Kudu malý (Tragelaphus imberbis) je lesní turovitý sudokopytník obývající východní Afriku a zřejmě i jižní část Arabského poloostrova. Jediným poddruhem kudu malého je kudu jižní (Tragelaphus imberbis australis), který obývá Keňu a Tanzanii.

Popis

Kudu malý měří v kohoutku kolem jednoho metru a dosahuje hmotnosti 50 až 100 kg. Samci jsou o něco větší než samice. Samci jsou zbarveni šedohnědě, samice jsou kaštanově hnědé se světle zbarvenou břišní částí těla. Obě pohlaví mají na bocích kolem deseti bílých pruhů a dva bílé chomáče chlupů na spodní straně hrdla. Samci mají nevýraznou hřívu a asi 70 cm dlouhé rohy s jedním nebo dvěma krouceními.

Chování

Kudu malý obývá suché křovinaté a lesnaté oblasti, kde se živí převážně listy, výhonky, větvičkami a různými druhy travin. Aktivní je navečer a v noci, přes den odpočívá v hustém porostu. Samice žijí ve stádech, která nebývají většinou tvořena více jak pěti jednotlivci. Samci žijí samostatně nebo v menších skupinkách, výjimečně se objevují i stáda smíšená. Mezi samci neexistuje téměř žádná hierarchie a k soubojům dochází jen ve výjimečných případech. Průměrná hustota populace zřídkakdy přesáhne jeden kus na km2 a domovské území většinou nebývá větší jak 6,7 km.Pokud je vyrušen predátorem (lvem, leopardem, psem hyenovitým), dá se po vydání poplašného signálu na prchavý útěk, při kterém dokáže v křovinatém porostu předvádět až 2 m vysoké výskoky.

V období rozmnožování si do sebe samci zaplétávají rohy a snaží se svého rivala přetlačit a položit na zem. Samice se těsně před porodem, který se uskutečňuje po 7,5 až 8 měsíční březosti, odpojuje od stáda a ve vysoké vegetaci porodí jediné mládě, které po narození váží 4 až 7,5 kg. Dospělosti se však dožívá jen 25 % narozených mláďat, dalších 50 % mláďat se stává obětí nemocí nebo predátorů. V přírodě se může kudu malý dožít až 15 let.

Ohrožení

V současné době je kudu malý podle Červeného seznamu ohrožených druhů (IUCN) zařazen do kategorie druhů závislých na ochraně (Lower Risk Conservation Dependent), zacož může především ilegální lov zvláště kvůli rohům a hromadná ztráta přirozeného biomu.

V České republice chová kudy malé Zoologická zahrada Dvůr Králové.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

V kterých českých ZOO je k vidění