AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Kur bankivský
  • Latinský název
  • Gallus gallus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:hrabaví
Čeleď:bažantovití
Rod:kur
Druh:kur bankivský

Váhy a míry

  • Délka:
  • 71 cm

Mapa výskytu

vyskyt

Facebook

Kur bankivský

Kur bankivský
(Gallus gallus)

Popis zvířete

Kur bankivský (Gallus gallus) je až 71 cm velký hrabavý pták z čeledi bažantovitých. Ačkoli bývá považován za přímého předka kura domácího (Gallus gallus f. domestica), nedávno provedená studie Erikssona et. al. připouští i možnou hybridizaci s kurem Sonneratovým (G. sonneratii).

Projevuje se u něj výrazný pohlavní dimorfismus. Samci jsou znatelně větší, výrazně zbarvení s červeným hřebenem a laloky a prodlouženými žlutými pery na krku. Ocasní pera jsou dlouhá, tmavá, ve slunečním světle s modrým nebo zeleným leskem. Ve svatebním šatě jsou některá z nich také výrazně srpovitě zahnutá. Samice mají ochranné hnědé zbarvení a zcela postrádají hřeben i laloky.

Původní areál rozšíření druhu zasahuje od severovýchodní Indie východně až po jižní Čínu a jižně pak po Malajsii, Filipíny a Indonésii. Izolovaně se může vyskytovat též na Vánočním ostrově a Marianách. K životu přitom vyhledává lesy, jejich okraje a otevřené travnaté nebo křovinaté plochy.

Živí se hmyzem, semeny a různými plody. Hnízdí na zemi v hustém porostu. V jedné snůšce je pak 4-9 vajec.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

V kterých českých ZOO je k vidění