AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Leguán zelený
  • Latinský název
  • Iguana iguana

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:ještěři
Čeleď:leguánovití
Druh:leguán zelený

Váhy a míry

  • Délka:
  • 2 m

Biologická data

  • Délka života:
  • od 12 do 20 let

Facebook

Leguán zelený

Leguán zelený
(Iguana iguana)

Popis zvířete

Leguán zelený (Iguana iguana) je nejznámějším druhem z čeledi leguánovitých. Obvykle je zelený nebo našedlý. Má robustní nohy, dlouhý ocas a podélný hřeben zubovitých šupin na hřbetě. Dospělí leguáni mají také masitý lalok pod hrdlem. U samců podstatně větší než u samic.

Vyskytuje se v lesnatých oblastech tropické střední a jižní Ameriky. Přebývá převážně na vysokých stromech zvláště v blízkosti vodních ploch. Tento ještěr velmi dobře šplhá a plave. V případě ohrožení se vrhá ze stromů do vody.

Rozeznáváme dva poddruhy I. iguana iguana, který žije od Kostariky až po Brazílii a na Karibských ostrovech a I. iguana rhinolopha, který má na nose 3-4 malé růžky a vyskytuje se v jižním Mexiku a severní Kostarice. Tato dvě rozdělení byla již zrušena. Poddruh iguana iguana rhinolopha byl již zrušen. V každé oblasti najdete leguána zeleného odlišněji zbarveného a muselo by existovat tedy více poddruhů než jen tyto dva. Dále byl leguán zavlečen na Floridu a vyskytuje se také na Havajských ostrovech.

Samice kladou až 80 vajec do podzemních hnízd a mají 1 snůšku během rozmnožovací sezóny.

Leguán zelený je u nás velmi hojně chovaným plazem. Nicméně si mnoho chovatelů při jeho koupi neuvědomuje, že tento ještěr dorůstá až 2 m (této délky dosahují samci v těch řídkých případech, kdy mají zachovaný celý ocas).V dobrých podmínkách se dožívá 12-15ti let výjimečně až 20 let,velmi dobře se dá ochočit a rád žere z ruky a nechá se venčit jako pes je velmi nenáročný na chov díky jeho jídelníčku,jde o býložravého ještěra který se chová v teráriu při teplotě asi 26 stupních celsia v létě vyhovuje venkovní odchov ve voliérách.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

V kterých českých ZOO je k vidění