AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Leskoptev nádherná
  • Latinský název
  • Lamprotornis superbus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:pěvci
Čeleď:špačkovití
Rod:leskoptev
Druh:leskoptev nádherná

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 18 do 19 cm

Facebook

Leskoptev nádherná

Leskoptev nádherná
(Lamprotornis superbus)

Popis zvířete

Leskoptev nádherná (Lamprotornis superbus) je středně velký pěvec z čeledi špačkovitých.

Popis

Dorůstá 18-19 cm a je považována za jednoho z nejkrásnějších zástupců své čeledi. Dospělí ptáci mají černou hlavu a zobák a modro-zelený hřbet, hruď, křídla a ocas. Spodinu těla má oranžovo-červenou a od modré hrudi oddělenou výrazným bílým pruhem, bílé jsou i spodní krovky ocasní. Mladí ptáci jsou v porovnání s dospělci jednotvárnějšího vzhledu a postrádají bílé zbarvení na hrudi. Duhovky přitom mají nejprve hnědé, později šedo-bílé a nakonec krémově bílé.

Rozšíření

Běžně obývá savany, řídké lesy, stepi a zemědělskou krajinu ve východní Africe, konkrétně na území Etiopie, Somálska, Ugandy, Keni a Tanzanie.

Etologie

Leskoptev nádherná je všežravá, požírá zejména hmyz, měkkýše a červy, ale také plody a semena, zejména obilná, díky čemuž bývá v některých oblastech považována za škůdce.

Hnízdo z trávy a větviček staví obvykle na trnitém keři nebo stromě, občas také ve skalních štěrbinách. Snůška čítá průměrně 4 vejce, na kterých sedí zhruba 20 dní. Na péči o mláďata se podílí oba rodiče.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

V kterých českých ZOO je k vidění