AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Lev jihoafrický
  • Latinský název
  • Panthera leo krugeri

Známé také jako

  • lev Krugerův
  • lev pustinný jihoafrický

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Třída:savci
Řád:šelmy
Čeleď:kočkovití
Druh:lev
Poddruh:lev jihoafrický

Facebook

Lev jihoafrický

Lev jihoafrický
(Panthera leo krugeri)

Popis zvířete

Lev jihoafrický (Panthera leo krugeri), známý též jako Transvaalský lev, je poddruh lva vyskytující se především v Jihoafrické republice, na jihozápadě Zambie, v Zimbabwe a v Botsvaně. Vyznačuje se robustní stavbou těla s hmotností až 250 kg u samců a 180 kg u samic. Samci dosahují délky těla i přes 3 metry, samice jsou o něco menší.

Jihoafrický lev má světlejší srst než ostatní poddruhy lva, která se od béžové až po tmavě hnědou. Samci mají velkou hlavu zdobenou mohutnou hřívou, která může být od světle hnědé až po černou, zastíněnou výrazným čelem a silnými čelistmi. Ocas končí trsem chlupů, který obsahuje ostrý trn. Samice jsou menší a nemají hřívu.

Lev jihoafrický je především masožravec, který loví velké savce, jako jsou buvole, antilopy, zebras nebo mladé slony. Je aktivní hlavně v noci, kdy se vydává na lov. Loví samostatně nebo v rámci smečky. Smečka je tvořena jedním až šesti samci, několika samicemi a jejich mláďaty. Sociální struktura smečky je velmi důležitá pro přežití lva jihoafrického.

Lev jihoafrický je skutečným králem africké savany, avšak je to také druh, který je ohrožený ztrátou přirozeného prostředí a střety s lidmi. Přestože je v Jihoafrické republice chráněn, jeho populace stále klesá. Celkový počet jedinců tohoto poddruhu se odhaduje na několik tisíc. Přežití lva jihoafrického závisí na ochraně jeho přirozeného prostředí a snahách o obnovu jeho populace.