AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Lori mnohobarvý
  • Latinský název
  • Trichoglossus haematodus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:papoušci
Čeleď:papouškovití
Rod:lori
Druh:lori mnohobarvý

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 25 do 30 cm
  • Rozpětí křídel:
  • 17 cm

Facebook

Lori mnohobarvý

Lori mnohobarvý
(Trichoglossus haematodus)

Poddruhy Popis zvířete

Lori mnohobarvý (Trichoglossus haematodus) je výrazně zbarvený pták z čeledi papouškovitých (občas bývá řazen i do samostatné čeledi loriovití). Jedná se také o velmi oblíbený druh chovaný v zajetí.

Popis

Lori mnohobarvý, jak už z jeho samotného názvu vyplývá, je velmi výrazný pták, na jehož opeření nalezneme téměř všechny barvy duhy. Dorůstá 25 - 30 cm a v rozpětí křídel dosahuje zhruba 17 cm. Ačkoli se jednotlivé poddruhy ve zbarvení viditelně liší, jejich společným znakem je modrá hlava a břicho, výrazný oranžový pruh na hrudi, zelená svrchní strana těla a oranžový nebo červený zobák. U některých poddruhů se na oranžově zbarvené hrudi objevuje také tmavé pruhování.

Rozšíření

Obývá Austrálii, území východní Indonésie (souostroví Moluky a Západní Novou Guineu), Papuy Nové Guiney, Nové Kaledonie, Šalamounových ostrovů a Vanuatu. V Austrálii je běžný podél východního pobřeží, v rozmezí od Queenslendu po Jižní Austrálii a severozápadní Tasmánii.

Jako nepůvodní druh se dnes vyskytuje také v Perthu, západní Austrálii, Aucklandu, na Novém Zélandě a v Hong Kongu. Jeho přirozeným biotopem jsou lesy různého druhu.

Ekologie

Lori mnohobarvý žije v párech, které se občas shlukují do hejn. Při střežení svého hnízdiště a potravního teritoria je přitom velmi agresivní a dokáže odsud vypudit i ptáky větší velikosti, než je on sám (např. flétňáka australského).

Živí se zejména nejrůznějším ovocem, požírá také pyl a nektar, jehož sběr mu usnadňuje zvláštně přizpůsobený jazyk. V Austrálii začíná obvykle hnízdit již na začátku jara. Hnízdo si buduje nejčastěji v dutinách stromů.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

V kterých českých ZOO je k vidění