AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Lýkožrout smrkový
  • Latinský název
  • Ips typographus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Třída:hmyz
Řád:brouci
Čeleď:nosatcovití
Rod:lýkožrout
Druh:lýkožrout smrkový

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 4 do 5,5 mm

Facebook

Lýkožrout smrkový

Lýkožrout smrkový
(Ips typographus)

Popis zvířete

Lýkožrout smrkový, známý také pod latinským názvem Ips typographus, je druh brouka patřící do čeledi tesaříkovitých. Je to malý brouk, který dorůstá délky pouhých 4 až 5,5 milimetrů. Jeho tělo je válcovitého tvaru a výrazně černé barvy, břicho má zbarvené do červena. Jeho krovky jsou zakončeny několika ostny, které slouží k uchycení při kopulaci. Lýkožrout smrkový je jedním z nejznámějších škůdců lesů v Evropě.

Toto zvíře je výjimečné tím, že se živí pod kůrou smrkových stromů, kde žije a rozmnožuje se. Lýkožrout smrkový napadá především oslabené, nemocné nebo poškozené stromy, ale při hromadném výskytu může napadat i zdravé smrky. Samička naklade do chodbiček pod kůrou až 80 vajíček. Larvy se po vylíhnutí živí dřevem a kůrou stromu, čímž poškozují strom a mohou ho i usmrtit. Během jednoho roku může proběhnout až tři generace lýkožroutů.

Jeho přítomnost je snadno rozpoznatelná díky specifickým chodbičkám, které tvoří pod kůrou stromů. Tyto chodbičky jsou charakteristické svým tvarováním do tvaru písmen Y nebo X. Lýkožrout smrkový je považován za velký problém v lesnictví, jelikož může napáchat velké škody na smrkových porostech. Navzdory své malé velikosti je schopen způsobit značné ekonomické ztráty způsobené odumíráním stromů.

Existuje několik způsobů, jak se lýkožrout smrkový může šířit. Může to být například větrem, kdy jsou jedinci roznášeni na vzdálenosti až několik kilometrů. Další možností je přeprava dřeva, které je infikováno tímto škůdcem. Přestože existují různé metody jak se s tímto škůdcem vypořádat, jeho úplné odstranění je téměř nemožné a v současnosti neexistuje účinný způsob, jak tomuto škůdci zcela zabránit v napadení stromů.

Podobná zvířata: