AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Lžičák pestrý
  • Latinský název
  • Anas clypeata

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:vrubozobí
Čeleď:kachnovití
Rod:kachna
Druh:lžičák pestrý

Mapa výskytu

vyskyt

Facebook

Lžičák pestrý

Lžičák pestrý
(Anas clypeata)

Popis zvířete

Lžičák pestrý (Anas clypeata) je malý druh kachny rodu Anas, který je široce rozšířený po celém světě. Toto zvíře je výjimečné svým jedinečným tvarovaným zobákem, který je široký, plochý a tvarován jako lžíce, odkud pochází jeho název. Díky svému zobáku je lžičák schopen filtrovat vodu při hledání potravy, která se skládá zejména z vodních rostlin a malých bezobratlých.

Velikostí se lžičák pestrý pohybuje mezi 44 až 52 centimetry, zatímco jeho rozpětí křídel dosahuje 70 až 85 cm. Samci jsou často výraznější než samice, s černým tělem, pruhovanou zádí, světle šedým zátylkem a bílým hrudníkem. Samice jsou obecně bledší, s hnědými pruhy po celém těle.

Rozmnožování u lžičáků pestrých probíhá během jara a léta. Samice klade 9 až 12 vajec do hnízda vyrobeného z rostlinného materiálu a peří, které je obvykle umístěno blízko vody. Vejce jsou inkubována po dobu přibližně 24 dnů. Mladí lžičáci jsou pak schopni létat zhruba 40-45 dnů po vylíhnutí.

V divoké přírodě může lžičák pestrý žít až 20 let. Je známo, že se stěhuje na velké vzdálenosti, zejména v zimě, kdy hledá otevřené vodní plochy, které nezamrzají. Navzdory své široké distribuci je lžičák pestrý chráněným druhem v několika zemích včetně České republiky, kvůli jeho citlivosti na ztrátu přirozených mokřadních stanovišť.

V kterých českých ZOO je k vidění