AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Mamba úzkohlavá

Taxonomie

Říše:živočichové
Druh:mamba úzkohlavá

Stav ohrožení

  • Neohrožen

Facebook

Mamba úzkohlavá

Mamba úzkohlavá

Popis zvířete

Mamba úzkohlavá, známá také pod svým vědeckým názvem Dendroaspis angusticeps, je jedním z nejnebezpečnějších a nejtemnějších zvířat planety, považovaným za jedno z nejnebezpečnějších hadů světa. Pochází z východní Afriky, kde obývá především lesy a savany. Tento druh může dorůst až do délky 2,5 metru, což ho činí jedním z nejdelších jedovatých hadů.

Její tělo je štíhlé a pružné, což jí umožňuje rychle se pohybovat a účinně se vyhýbat predátorům. Barva její kůže je obvykle světle zelená, což jí pomáhá maskovat se v hustém listí. Na rozdíl od jiných druhů mamb, mamba úzkohlavá nemá žádné skvrny nebo kresby na těle.

Hlava mamba úzkohlavé je malá a štíhlá s velkými očima, které mají zlatavě žlutou barvu. Její ústa jsou vybavena dlouhými, špičatými zuby, které jsou schopné proniknout i přes silnou kůži. Její jed je extrémně silný a může být smrtelný pro člověka.

Mamba úzkohlavá je vysoce aktivní během dne, kdy loví svou kořist. Její strava se skládá především z ptáků a malých savců. I přes svou agresivitu a nebezpečnost, mamba úzkohlavá se typicky vyhýbá lidem a útočí jen v sebeobraně.

Co se týče rozmnožování, mamba úzkohlavá je vejcorodá. Samice klade v průměru 6 až 17 vajec, která následně inkubuje po dobu asi tří měsíců. Mladí hadi jsou po vylíhnutí plně nezávislí a schopni lovu.

Celkově je mamba úzkohlavá fascinující, avšak velmi nebezpečným tvorem, který vyžaduje respekt a obezřetnost při každém setkání.