AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Mantela
  • Latinský název
  • Mantella aurantiaca

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:obojživelníci
Řád:žáby
Druh:mantela

Facebook

Mantela

Mantela
(Mantella aurantiaca)

Popis zvířete

Mantela aurantiaca, běžně známá jako zlatá mantela, je druh žáby z čeledi mantelovitých, který je považován za jedno z nejvíce fascinujících a barevných zvířat na světě. Toto malé zvíře pochází z deštných pralesů východního Madagaskaru, kde žije v blízkosti pomalu tekoucích potoků a mokřadů.

Zlatá mantela je známá svou jasně oranžovou, červenou nebo žlutou barvou, která slouží jako varování pro predátory o její jedovatosti. Její jed může způsobit paralýzu a dokonce i smrt. Tělo mantely je malé a kompaktní, dosahující velikosti pouhých 2,5 až 3 cm. Má krátké, silné končetiny a velké oči s vertikálními zornicemi.

Její životní cyklus zahrnuje období páření, které začíná po konci období sucha, obvykle v listopadu a prosinci. Samice kladou vajíčka na suché listy nebo pod kameny blízko vody. Když se larvy líhnou, jsou spláchnuty do vody deštěm.

Mantela aurantiaca je aktivní během dne a stravuje se především malými bezobratlými, jako jsou mravenci, termiti a pavouci. Její přirozenými predátory jsou plazi, ptáci a savci, kteří jsou imunní vůči jejímu jedu.

Bohužel, tento druh je považován za kriticky ohrožený, především kvůli ničení jejich přirozeného prostředí a obchodu s divokou zvěří. I přes to, že je zlatá mantela chráněná zákonem, její populace na Madagaskaru prudce klesají. Přežití tohoto jedinečného druhu závisí na úsilí o ochranu jeho přirozeného prostředí a na účinné regulaci obchodu s tímto zvířetem.

V kterých českých ZOO je k vidění