AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Martialis heureka
  • Latinský název
  • Martialis heureka

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:blanokřídlí
Podřád:štíhlopasí
Čeleď:mravencovití
Druh:martialis heureka

Stav ohrožení

  • Ohrožen

Facebook

Martialis heureka

Martialis heureka
(Martialis heureka)

Popis zvířete

Martialis heureka, také známý jako "antický mravenec", je jedinečným druhem mravence, který byl objeven v hlubinách amazonského deštného pralesa v Brazílii. Tento druh byl poprvé objeven v roce 2000 a je považován za nejstaršího známého příbuzného všech žijících druhů mravenců.

Martialis heureka má výrazné a odlišné vlastnosti, které ho odlišují od ostatních druhů mravenců. Má dlouhé, tenké tělo, které měří přibližně 3 mm na délku, a neobvykle dlouhé končetiny a tykadla, které mu umožňují pohybovat se po zemském povrchu s neuvěřitelnou rychlostí a obratností. Jeho tělo je zbarveno do tmavě hnědých až černých odstínů, které mu poskytují dokonalý kamufláž mezi listy a větvemi pralesa.

Martialis heureka je především noční tvor, který tráví většinu svého času skrývající se pod kůrou stromů nebo v hlubokých podzemních tunelích, které si sám vyhrabává. Má velmi specifickou dietu, která se skládá zejména z malých členovců a dalších drobných živočichů, které lovi a zabíjí pomocí svých silných čelistí.

Tento druh mravence je také známý svým unikátním způsobem reprodukce. Samice tohoto druhu jsou schopné produkovat potomstvo bez nutnosti páření se samcem, což je fenomén známý jako partenogeneze.

Přestože byl druh Martialis heureka poprvé objeven teprve před několika desetiletími, je jeho existence ohrožena v důsledku postupné ztráty přirozeného prostředí způsobeného odlesňováním. Jeho přežití tak vyžaduje další výzkum a úsilí o ochranu jeho přirozeného prostředí.