AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Martináč bukový
  • Latinský název
  • Aglia tau

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:motýli
Čeleď:martináčovití
Rod:martináč
Druh:martináč bukový

Mapa výskytu

vyskyt

Facebook

Martináč bukový

Martináč bukový
(Aglia tau)

Popis zvířete

Martináč bukový (Aglia tau), dříve paví oko bukové, je středoevropský motýl z čeledi martináčovitých. Jeho housenky žijí především na listnatých stromech.

Ve zbarvení motýlů převládá obvykle hnědá barva, odstín však může být proměnlivý, s šedavým nádechem až téměř černý. Charakteristickým rysem je bílá skvrnka s modro-černým okrajem uprostřed křídel. Druh se vyznačuje výrazným pohlavním dimorfismem - samičky jsou oproti samečkům větší, mají silnější zadeček s výrazným ochlupením a drobná tykadla; naproti tomu tykadla samečků jsou dobře viditelná a hřebenovitě členěná.

Zimu martináč bukový přečkává ve stadiu kukly, nejčastěji v suchém listí. Motýli se líhnou od poloviny dubna. Samičky jsou během dne neaktivní, zdržují se při zemi nebo ve spadaném listí a létají hlavně v noci. Samečci jsou naopak aktivní přes den kdy létají a brání své území před ostatními samečky. V období páření samičky vylučují feromon kterým přitahují samečky.

Specifickým rysem martináče bukového je jeho neschopnost přijímat potravu, neboť mají zakrnělý sosák. Zásoby energie si proto vytváří ve stadiu housenky a po jejich spotřebování hynou. Housenky se na stromech vyskytují od května do srpna.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii