AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Medosavka australská
  • Latinský název
  • Manorina flavigula

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:pěvci
Čeleď:kystráčkovití
Druh:medosavka australská

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 26 do 28 cm

Stav ohrožení

  • Ohrožen

Facebook

Medosavka australská

Medosavka australská
(Manorina flavigula)

Popis zvířete

Medosavka australská (Manorina flavigula), známá také jako australská medosavka nebo žlutogrdlá medosavka, je fascinující druh ptáka z řádu pěvců. Toto pestrobarevné zvíře se vyznačuje převážně šedými peřími s výraznými žlutými skvrnami na krku a čele, díky kterým dostala své jméno. Její tělo měří v průměru 26 až 29 cm a váží okolo 85 gramů.

Medosavka australská je typická pro východní a jižní Austrálii, kde obývá především lesnaté oblasti a křovinaté porosty. Rovněž se vyskytuje v zahradách a parcích měst a předměstí, což ji činí poměrně dobře viditelným a známým ptákem pro místní obyvatelstvo.

Tito ptáci jsou velmi sociální a žijí ve velkých skupinách, které se mohou pohybovat až do počtu padesáti jedinců. Mají velmi komplexní sociální strukturu s dominantním párem, který vede celou skupinu. Zajímavé je, že mladí ptáci zůstávají s rodiči a pomáhají jim vyvádět další mláďata.

Medosavka australská je všežravá, přičemž její strava se skládá především z nektaru, ovoce, hmyzu a dalších malých bezobratlých. Rovněž se někdy živí drobnými obratlovci.

Co se týče rozmnožování, hnízdo těchto ptáků je poměrně velké a složité, často vyrobené z větviček a listů a umístěné vysoko ve větvích stromů. Samice klade 2-4 vejce, která jsou inkubována po dobu 14-16 dnů. Mladí ptáci pak zůstávají v hnízdě dalších 14 dní, než jsou schopni opustit hnízdo a začít se učit létat.

Medosavka australská je odolný druh s poměrně vysokou mírou přežití. Její populace je stabilní a nevykazuje známky poklesu. Tento druh ptáka je obecně považován za neagresivní, ale během období hnízdění se může stát velmi teritoriální a ochranářský. Například pokud se jiný druh ptáka pokusí vstoupit do jejich teritoria, mohou se stát agresivními a pokusit se ho vyhnat.

Podobná zvířata: