AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Medvěd brtnik
  • Latinský název
  • Ursus arctos arctos

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:šelmy
Podřád:psotvární
Čeleď:medvědovití
Rod:medvěd
Druh:medvěd hnědý
Poddruh:medvěd brtnik

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 150 do 250 cm
  • Hmotnost:
  • od 150 do 355 kg

Facebook

Medvěd brtnik

Medvěd brtnik
(Ursus arctos arctos)

Popis zvířete

Medvěd brtník (Ursus arctos arctos), často také označovaný jako hnědý medvěd, je velký savčí druh z čeledi medvědovitých. Jeho tělo je mohutné, se silnýma nohama zakončenýma velkými, ostrými drápy, které mohou dosahovat délky až 10 cm. Srst na jeho těle je obvykle hnědá, ačkoliv může být i světlá nebo tmavá. Hlava je velká s malými, kulatými ušima a očima. Jeho váha se může pohybovat od 100 do 350 kilogramů, výška v rozmezí 70 až 150 cm v závislosti na pohlaví a věku.

Medvěd brtník je ve svém životním prostředí dominantní, se schopností adaptovat se na různé typy habitatů, včetně lesů, hor, tundry a ledovců. Je to samotářské zvíře, které obývá velké území, které pečlivě chrání. Má vynikající schopnost plavat a vynikající zrak a čich.

Medvěd brtník je všežravý, s dietou, která zahrnuje ovoce, bobule, kořeny a listí, stejně jako ryby a malé až středně velké savce. V zimě tento medvěd hibernuje, což zahrnuje dlouhé období spánku, během kterého se jeho tělesná teplota a srdeční frekvence snižují.

V přirozeném prostředí jsou medvědi brtníci obecně zdraví, ačkoli mohou být náchylní k parazitům, jako jsou blechy, klíšťata a vši. Jejich přirození predátoři jsou velmi omezení, ale mladí medvědi mohou být ohroženi vlky nebo jinými medvědy.

Medvěd brtník je známý svým silným instinktem k ochraně mláďat. Samice rodí jedno až tři mláďata každé dva roky. Mláďata zůstávají s matkou po dobu dvou až čtyř let, než se vydají na vlastní cestu.

Tento druh medvěda je klasifikován jako zranitelný s poklesem populace v důsledku ztráty přirozeného prostředí, nelegálního lovu a střetu s lidmi. Konzervační úsilí se soustředí na ochranu přirozených prostředí medvědů a regulaci lovů.

V kterých českých ZOO je k vidění