AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Megadyptes waitaha
  • Latinský název
  • Megadyptes waitaha

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Třída:ptáci
Řád:tučňáci
Čeleď:tučňákovití
Rod:tučňák
Druh:megadyptes waitaha

Stav ohrožení

  • Vyhynulý

Facebook

Megadyptes waitaha

Megadyptes waitaha
(Megadyptes waitaha)

Popis zvířete

Megadyptes waitaha, známý také jako tučňák ze Západního pobřeží nebo Waitaha tučňák, je druh tučňáka, který byl objeven v roce 2008 na Novém Zélandu. Tento vyhynulý druh byl poprvé identifikován pomocí DNA analýzy kostí nalezených v archeologických lokalitách.

Megadyptes waitaha byl menší než jeho současný příbuzný, tučňák žlutooký, a vážil kolem 3 kg se zakulaceným tělem a krátkými, ale silnými končetinami. Jeho peří bylo zbarveno do tónů od šedé po bílou s černými skvrnami. Jeho zobák byl dlouhý a ostrý, umožňující mu lovit ryby a menší mořské živočichy.

Megadyptes waitaha obýval pobřežní oblasti Jižního ostrova na Novém Zélandu, kde hnízdil v norych a skalních štěrbinách. Předpokládá se, že jeho populace byla velmi početná, přičemž se jeho areál rozšířil po celém Novém Zélandu poté, co se populace mořských lvů, jeho hlavního predátora, snížila.

Tento druh tučňáka vyhynul krátce před příchodem prvních lidí na Nový Zéland, asi před 500 lety. Je možné, že jeho vyhynutí bylo způsobeno příchodem nových druhů tučňáků, kteří se stali konkurencí pro zdroje potravy a hnízdiště. V současné době je Megadyptes waitaha znám pouze z kosterních pozůstatků a je považován za jednoho z nejzajímavějších a nejméně známých druhů tučňáků.