AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Měsíčník svítivý
  • Latinský název
  • Mola mola

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:čtverzubci
Čeleď:měsíčníkovití
Rod:měsíčník
Druh:měsíčník svítivý

Váhy a míry

  • Hmotnost:
  • 1000 kg

Stav ohrožení

  • Ohrožen

Facebook

Měsíčník svítivý

Měsíčník svítivý
(Mola mola)

Popis zvířete

Měsíčník svítivý, vědecky známý jako Mola mola, je fascinující a zcela jedinečné mořské zvíře. Tento obrovský druh ryby je největším známým kostěným tvorem na světě, který může dorůst až do délky 3 metry a vážit až 2 tuny. Jeho kruhovité tělo, které ho zobrazuje jako velký plavecký disk, je tak roztomilé, že mnohé lidi vede k myšlence, že se jedná o obrovskou rybu, která byla přestřižena napůl.

Měsíčník svítivý se vyznačuje svými výraznými tělesnými rysy. Jeho tělo je ze stran silně zploštělé a má téměř kulatý tvar. Má širokou a krátkou hlavu, malé oči a ústa, která jsou trvale polouzavřená. Jeho ploutve jsou mohutné a dlouhé, což mu umožňuje plynule se pohybovat ve vodě. Přestože se může zdát, že je toto zvíře pomalé a neohrabané, dokáže se pohybovat rychlostí až 3 km/h.

Přestože má měsíčník svítivý velmi silnou kůži, je velmi citlivý na změny teplot. Toto zvíře může být nalezeno ve vodách po celém světě, většinou však preferuje teplé vody. Je známo, že plave v hloubkách až 600 metrů, ale rád se také vznáší blízko hladiny, kde se opaluje na slunci.

Měsíčník svítivý je všežravec, který se živí především medúzami, ale také planktonem, drobnými rybami a dalšími mořskými živočichy.

Tato ryba je také známá pro svou neobvyklou reprodukční strategii. Samice měsíčníka svítivého může vypustit až 300 milionů vajíček najednou, což je více než jakákoli jiná známá ryba. Poté, co jsou vajíčka vypuštěna a oplodněna, vyvíjejí se v malé larvy, které se postupně mění v malé měsíčníky.

Navzdory své velikosti a neobvyklému vzhledu, měsíčník svítivý je většinou neškodný pro člověka. Je však občas zaobírán lidmi, kteří ho chytnou omylem při rybolovu. Navíc je tato ryba často cílem predátorů, jako jsou mořští lvi, žraloci a orky. Toto zvíře je také ohroženo mořským odpadem, zejména plastovými taškami, které mohou zaměnit za medúzy.

Podobná zvířata: