AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Mezek

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Třída:savci
Řád:lichokopytníci
Čeleď:koňovití
Rod:kůň
Druh:mezek

Facebook

Mezek

Mezek

Popis zvířete

Mezek, často nesprávně zaměňovaný s oslem, je specifické zvíře, které je výsledkem křížení koně a osla. Jedná se o velmi pracovité a odolné zvíře, které je známé pro svou silnou stavbu těla a robustní výdrž.

Mezci měří v průměru 120 až 160 cm na výšku a jejich hmotnost se pohybuje kolem 320 až 450 kg. Mají poměrně malou hlavu s dlouhými ušima, velkými očima a širokými nozdrami. Jejich tělo je pokryto krátkou a hustou srstí, která může mít širokou škálu barev, od šedé, hnědé až po černou. Mezci mají velmi silné nohy, které jsou uzpůsobeny k práci v náročném terénu.

Mezci jsou velmi inteligentní a trpělivá zvířata, která jsou známá svou schopností se rychle učit a přizpůsobovat. Jsou také velmi společenská a loajální, což často vede k silným vazbám mezi nimi a jejich majiteli. Mezci jsou také známí svou hlasitou komunikací, kterou používají k vyjádření svých pocitů a potřeb.

Co se týče stravy, mezci jsou přežvýkavci a jejich jídelníček se skládá především z trávy, sena a obilovin. Mají poměrně pomalý metabolismus, takže potřebují méně potravy než koně stejné velikosti.

Mezci jsou užitečná zvířata, která se v minulosti často využívala k dopravě nákladu nebo k orbě polí. Dnes jsou často chováni pro zájmové účely, ale také pro terapeutické účely v rámci hippoterapie. Mezci jsou také oblíbenými postavami v mnoha pohádkách a příbězích pro děti.

Přestože mezci nejsou tak rychlí jako koně, jsou velmi vytrvalí a mohou pracovat po delší dobu bez odpočinku. To v kombinaci s jejich inteligencí a trpělivostí činí z mezka cenného společníka a pomocníka.