AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Mravenec argentinský
  • Latinský název
  • Linepithema humile

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:blanokřídlí
Podřád:štíhlopasí
Čeleď:mravencovití
Druh:mravenec argentinský

Facebook

Mravenec argentinský

Mravenec argentinský
(Linepithema humile)

Popis zvířete

Mravenec argentinský, známý také pod svým vědeckým jménem Linepithema humile, je drobný druh hmyzu, který patří do řádu blanokřídlí a čeledi mravencovitých. Pochází původně z Jižní Ameriky, konkrétně z Argentiny, jak napovídá jeho název, ale dnes je rozšířen v mnoha částech světa včetně Severní Ameriky, Evropy, Asie a Austrálie, kde byl zavlečen člověkem.

Mravenec argentinský je malý, zhruba 2 až 3 mm dlouhý, s tělem zbarveným do odstínů hnědé až černé. Má velmi malé oči a dlouhé, tenké nohy, které mu umožňují rychlý pohyb. Tito mravenci jsou známí svými velkými, dobře organizovanými koloniemi, které mohou čítat až miliony jedinců. Kolonie tvoří komplexní sítě podzemních chodeb a komor.

Co se stravy týče, mravenec argentinský je všežravec, který se živí různými druhy potravy. Preferuje sladké potraviny, jako je nektar nebo rosolovitá tekutina, kterou vylučují mšice, ale nezřídka konzumuje i jiný hmyz, vajíčka nebo mrtvé zvířecí tkáně.

Mravenec argentinský je považován za invazní druh, který může způsobit škody na zemědělských plodinách a narušovat ekosystémy tím, že vytlačuje původní druhy. Je také známý svou odolností vůči některým běžným pesticidům.

Navzdory své škodlivosti, mravenec argentinský hraje důležitou roli v ekosystému tím, že se podílí na šíření semen a odbourávání organického materiálu. Je také studován vědci pro jeho fascinující sociální chování a schopnost tvořit tak rozsáhlé a komplexní kolonie.