AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Mravenec loupeživý
  • Latinský název
  • Formica sanguinea

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:blanokřídlí
Čeleď:mravencovití
Rod:mravenec
Druh:mravenec loupeživý

Stav ohrožení

  • Ohrožen

Facebook

Mravenec loupeživý

Mravenec loupeživý
(Formica sanguinea)

Popis zvířete

Mravenec loupeživý (Formica sanguinea) je druh z rodu Formica, čeledi mravencovití (Formicidae). Na rozdíl od běžného lesního mravence nemá na hrudi temnou skvrnu. Tento mravenec hnízdí většinou pod kameny či v pařezech, nevytváří žádné vnější stavby jako někteří jiní mravenci z rodu Formica, často se stěhuje.

Strategie

Krade otroky z kolonií mravenců druhu mravenec černohnědý (Formica fusca). V jiném případě královna mravence loupeživého vtrhne do hnízda mravence černohnědého, zabije královnu jejich kolonie a ujme se jí. Z kolonie pak postupně vymizí mravenci černohnědí, jelikož královna mravence loupeživého klade vajíčka vlastního druhu.

Mravenci černohnědí jsou v koloniích mravence loupeživého snadno rozeznatelní. Jde o černé mravence kteří mezi světlými mravenci loupeživými vyniknou. Mravenci černohnědí se starají o potomstvo, potravu, královnu a dokonce i padnou za hostitelskou kolonii mravenců loupeživých.

Rozšíření

Mravenec loupeživý je po rozšířen po celé Evropě, s výjimkou Itálie a pásmo jeho rozšíření probíhá celou Sibiří až do Číny. U nás je tento druh běžný a vyskytuje se zejména na výslunných okrajích lesů, a na místech, která vyhovují i zotročenému druhu Formica fusca.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii