AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Muréna hvězdovitá
  • Latinský název
  • Echidna nebulosa

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:holobřiší
Čeleď:murénovití
Rod:muréna
Druh:muréna hvězdovitá

Váhy a míry

  • Délka:
  • 1 m

Stav ohrožení

  • Ohrožen

Facebook

Muréna hvězdovitá

Muréna hvězdovitá
(Echidna nebulosa)

Popis zvířete

Muréna hvězdovitá (Echidna nebulosa) je jedním z nejvýraznějších a nejzajímavějších mořských tvorů světa. Je to druh mořského úhoře, který nese své jméno po hvězdovitém či mramorovém vzoru na svém těle. Toto zvíře je známé svou jedinečnou morfologií, která se vyznačuje dlouhým, hadovitým tělem pokrytým drobnými šupinami.

Muréna hvězdovitá dorůstá délky až 90 cm. Její tělo je zbarveno do hnědých až černých odstínů, které jsou přerušeny světlými, bílými nebo žlutými skvrnami. Tyto skvrny jsou rozmístěny po celém těle a vytvářejí tak charakteristický hvězdovitý vzor, podle kterého získala svůj název.

Tato muréna má velmi malé oči, které jsou schopné rozlišovat pouze míru světla a tmy, ale ne barvy nebo podrobnosti. Na rozdíl od většiny jiných druhů úhořů má muréna hvězdovitá velmi širokou a plochou hlavu s úzkým, špičatým pyskem. Tento zvláštní tvar hlavy a úst jí umožňuje efektivně lovit malé korýše a ryby, které tvoří základ její stravy.

Muréna hvězdovitá je noční tvor, který tráví většinu dne skrytý v úkrytech mezi korály nebo skalami. Jsou to samotářská zvířata, která se setkávají pouze za účelem páření.

Toto zvíře je považováno za poměrně klidné, pokud není vyrušováno. Pokud je však ohroženo, dokáže se bránit pomocí ostrých zubů a úst plných bakterií, které mohou způsobit vážné infekce.

Muréna hvězdovitá je rozšířena v teplých tropických a subtropických vodách Indického a Tichého oceánu. Nejčastěji je k vidění v korálových útesech, kde se skrývá ve dne a vyhledává potravu v noci.

Ačkoli je muréna hvězdovitá považována za poměrně běžný druh, její populace jsou ohroženy nadměrným rybolovem a ztrátou přirozeného prostředí způsobenou změnami klimatu a znečištěním. Je proto důležité chránit a zachovat její přirozené prostředí pro budoucí generace.