AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Neonka červená
  • Latinský název
  • Paracheirodon axelrodi

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:trnobřiší
Čeleď:tetrovití
Rod:neonka
Druh:neonka červená

Váhy a míry

  • Délka:
  • 4,5 cm

Facebook

Neonka červená

Neonka červená
(Paracheirodon axelrodi)

Popis zvířete

Neonka červená, známá také pod svým vědeckým názvem Paracheirodon axelrodi, je nádherná, malá druh sladkovodní tropické ryby, která je obzvlášť oblíbená mezi akvaristy pro její jedinečnou barvu a malou velikost. Tato ryba pochází z Jižní Ameriky, konkrétně z horních částí řek Orinoco a Negro v Brazílii, Kolumbii a Venezuele.

Neonka červená je samotářské zvíře s tělem dlouhým zhruba 3 až 4 centimetry a s životností kolem 5 let v zajetí. Jedna z nejpozoruhodnějších vlastností neonky červené je její světélkující, téměř neonově červená a modrá barva, která je zvlášť výrazná za tmy nebo při světle ultravioletových lamp. Tato intenzivní barva je pro neonky způsobem, jak signalizovat ostatním rybám svou přítomnost.

Neonky červené jsou všežravé ryby, přičemž se živí různými druhy potravy, jako jsou malí bezobratlí, řasy nebo odumřelé části rostlin. Akvaristé jim často podávají suché nebo mražené krmivo, které obsahuje různé druhy živočišných a rostlinných složek.

Tyto ryby jsou oblíbené pro svůj klidný temperament a snadnou péči, což je činí ideálním výběrem pro začínající akvaristy. Preferují teplou vodu s teplotou mezi 20 až 28 stupni Celsia a měkkou až středně tvrdou vodu s neutrálním pH.

Neonky červené jsou také známé svým hejnovým chováním, obvykle se vyskytují ve skupinách pěti nebo více jedinců. Jejich sociální povaha a nápadné zbarvení přidávají živost a barevnost do každého akvária.

Je důležité poznamenat, že i přesto, že jsou neonky červené odolné a snadno se starají, potřebují dostatek prostoru k plavání a skrýši v podobě rostlin nebo dekorací pro svůj klid a pohodlí.

V kterých českých ZOO je k vidění