AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Netopýr

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:letouni
Podřád:netopýři
Druh:netopýr

Facebook

Netopýr

Netopýr

Seznam zvířat, patřících do skupiny Netopýr Popis zvířete

Netopýři (Microchiroptera) jsou podřádem savců z řádu letouni. Nejvýznamnějším znakem netopýrů jsou křídla vyvinuvší se z předních končetin. Díky nim jsou netopýři (a druhý podřád letounů, kaloni) jedinými savci, kteří dokážou létat – létající veverky, vakoveverky a plachtící kuskusovití mohou pouze klouzat určitou vzdálenost. Vynikají akrobatickým letem o rychlosti 20–50 km/h.

Odlišnosti netopýrů a kaloňů

Jednou s odlišností je echolokace, schopnost navigovat se vlastním sluchem podle odrazů zvuku u jejich pískotu od předmětů (především kořisti) – podobně funguje sonar

Dalšími znaky netopýrů, které je odlišují od kaloňů, jsou:

- chybějící dráp na druhém prstu přední končetiny
- jejich uši netvoří uzavřený kruh
- mají ostré zuby, zejména stoličky
- dosahují menších rozměrů
- stehenní kosti netopýra jsou tak tenké, že žádný netopýr neumí chodit

Charakteristika

Netopýři se živí hmyzem, krví, malými savci, žábami a rybami.

Většina netopýrů je aktivní v noci nebo za soumraku. Oči většiny druhů jsou sice malé a špatně vyvinuté, ale netopýři s nimi vidí, především na vzdálenost přesahující schopnost echolokace. Mají schopnost tzv. utajené březosti - mají schopnost pozastavit vývoj plodu a odložit jeho porod i vývoj na příznivější období.

Echolokace

Netopýři vytváří ultrazvukové vlny o kmitočtu od 14 000 do 100 000 hertzů a vypouští je z nosu nebo pootevřených úst. Frekvence vln je modulovaná. Každá vlna kterou vypustí začíná vysoko a končí o oktávu níž.

Netopýři v ohrožení

Všechny druhy našich netopýrů (a blízce příbuzných vrápenců) jsou chráněné, některé až kriticky ohrožené. Příčinou je úbytek stromů s dutinami, kde by mohli odpočívat, používání pesticidů a herbicidů, jež je systematicky otravují a vyrušování při zimování.

Netopýrům můžeme pomoci i na vlastní zahradě, za což se odvděčí likvidací přemnoženého hmyzu. Důležité je nepoužívat chemikálie, pokud se letní kolonie usadí na půdě či ve stodole, ponechat jí stále volný průlet ven i dovnitř. Pomůže také vyvěšování netopýří budky - netopýrovníky.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii