AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Okáč bojínkový
  • Latinský název
  • Melanargia galathea

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:motýli
Čeleď:babočkovití
Podčeleď:okáči
Druh:okáč bojínkový

Facebook

Okáč bojínkový

Okáč bojínkový
(Melanargia galathea)

Popis zvířete

Okáč bojínkový (Melanargia galathea) je krásný druh denního motýla z čeledi babočkovitých, který je často viděn v období od června do srpna po celé Evropě až do východní Asie. Přestože je tento motýl střední velikosti, s rozpětím křídel mezi 37 až 52 milimetry, je snadno rozpoznatelný díky jedinečnému vzoru křídel.

Okáč bojínkový je především charakteristický svými bílými křídly, která jsou zdobena rozsáhlým černým nebo tmavě hnědým vzorem, připomínajícím šachovnici. Tento vzor je tvořen především na vrchní straně křídel, zatímco spodní strana je bělavá s drobnějšími černými skvrnami. Vzor na křídlech okáče bojínkového připomíná oči, což je strategie, kterou motýl využívá k odrážení potenciálních predátorů.

Samice tohoto druhu jsou o něco větší než samci a obecně mají méně černé barvy na svých křídlech. Samci jsou známi svou agresivitou při hledání partnerky a často se perou s jinými samci za účelem získání přízně samice.

Okáč bojínkový preferuje otevřené krajiny, jako jsou louky, pastviny nebo světlé lesy. Jeho larvy se živí různými druhy trav, především pak kostřavou. Dospělí motýli se pak živí nektarem z květů.

Z hlediska ohrožení je tento druh převážně stabilní, i když v některých oblastech došlo k poklesu jeho populace v důsledku ztráty přirozeného prostředí. Přesto se okáč bojínkový stále těší popularitě mezi milovníky přírody a je často zobrazován na fotografiích díky své nápadné křídlové kresbě.