AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Okáč bojínkový
  • Latinský název
  • Melanargia galathea

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Podtřída:křídlatí
Řád:motýli
Čeleď:babočkovití
Podčeleď:okáči
Druh:okáč bojínkový

Facebook

Okáč bojínkový

Okáč bojínkový
(Melanargia galathea)

Popis zvířete

Okáč bojínkový (Melanargia galathea) je středně velký motýl z čeledi babočkovitých. Okáč bojínkový dosahuje 37-52 mm a projevuje se u něj pohlavní dimorfismus, který je dobře pozorovatelný na spodní straně křídel - samci je mají bílé s šedou až černou kresbou a samice mají křídla žlutavá s hnědými skvrnami. Jak samci, tak samice mají na spodní straně křídel drobná očka a na svrchní straně jsou křídla černá s bílými skvrnami.

Rozšíření
Okáč bojínkový je v ČR běžný druh, který se vyskytuje až do nejvyšších poloh. Okáč bojínkový se vyskytuje na osluněných i podmáčených loukách a lesních paloucích, kde rostou pcháče, bodláky a chrpy, jejichž nektarem se motýli živí. Rozšířený je na evropském kontinentu, v severní Africe, jižní části Ruska (a na Kavkazu) a dokonce i v Íránu a Japonsku.

Životní cyklus
Motýli se vyskytují od konce května do srpna. Okáč bojínkový má jednu generaci ročně. Samičky kladou vajíčka tak, že prudce vzlétnou a zároveň vajíčko upustí do trávy. Housenky jsou charakteristické svým hustým ochlupením a májí zelenavě žlutou barvu. Housenky žijí samostatně, přes den jsou ukryté u kořenů travin (zejm. bojínku, kostřavy, sveřepu přímého nebo válečky), na které večer vylézají, studené období roku přezimují. Na jaře se zakuklí přímo na rostlinách.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii