AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Ondatra pižmová
  • Latinský název
  • Ondatra zibethica

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Řád:hlodavci
Čeleď:myšovití
Druh:ondatra pižmová

Váhy a míry

  • Délka:
  • 30 cm

Biologická data

  • Počet mláďat:
  • 5 - 14

Mapa výskytu

vyskyt

Facebook

Ondatra pižmová

Ondatra pižmová
(Ondatra zibethica)

Popis zvířete

Ondatra pižmová (Ondatra zibethica) je savec z čeledi myšovitých, podčeledi hrabošovitých. Do Evropy byl zavlečen ze Severní Ameriky. Jedná se o vodního savce, který obývá řeky, jezera i rybníky na celém území České republiky, kromě nejvyšších pohoří.

Způsob života

Staví si nory ve březích, kde vyvádí až čtyřikrát ročně kolem 5 až 14 mláďat. Velmi dobře plave a obratně se i potápí pod vodní hladinu, kde pátrá po potravě, kterou nejčastěji tvoří malé ryby, vodní rostliny nebo měkkýši, někdy i mrkev, jablka a ořechy.

Stavba těla

Je velká přibližně 30 cm, může ale dorůstat mnohem větších rozměrů. Na hřbetu je hnědá, zespoda šedá. Ocas je dlouhý a zploštělý, používaný při plování jako kormidlo. Poblíž pohlavních orgánů má žlázu, ze které vylučuje pižmo, proto se jí přezdívá i pižmovka.

Zavlečení a rozšíření

Ondatra byla do Evropy vysazena počátkem 20. století. Roku 1905 bylo několik párů vypuštěno v okolí Dobříše. Tak se stala ondatra pižmová invazním druhem. Postupně se tento rychle se množící savec rozšířil téměř po celé Evropě. Ondatry byly v Čechách často loveny jako kožešinová zvířata a pro maso. Později však bylo od těchto praktik upuštěno.

Potíže

Při jejím zavlečení do Evropy se, stejně jako u nutrie říční (Myocastor coypus), rovněž zavlečené z Ameriky, tentokrát ale z Jižní, předpokládalo, že nenadálé rozšíření do volné přírody způsobí značné problémy. Tato obava se později nepotvrdila, a proto ondatra pižmová na většině míst Evropy (kromě Británie a Skandinávského poloostrova) v podstatě zdomácněla. Při přemnožení mohou však ondatry způsobit škody na hrázích.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii