AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Ornithomimus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Třída:plazi
Nadrád:dinosauři
Řád:plazopánví
Podřád:theropoda
Čeleď:ornithomimidae
Rod:ornithomimus
Druh:ornithomimus

Facebook

Ornithomimus

Ornithomimus

Popis zvířete

Ornithomimus ("napodobitel ptáka") je rodem agilního teropodního dinosaura, žijícího v období svrchní křídy na území dnešní Severní Ameriky (západ USA a Kanady).

Stejně jako další ornitomimidé ("pštrosí dinosauři") vykazoval Ornithomimus tříprsté zadní končetiny, štíhlé a dlouhé přední končetiny a dlouhý krk s relativně malou, jakoby "ptačí" hlavou. Od ostatních zástupců skupiny se naopak liší velmi štíhlými a rovnými drápy na všech končetinách a podobnou délkou prstů i zápěstních kostí. Struktura přední končetiny je velmi podobná pažím lenochoda, což vedlo paleontologa H. F. Osborna k domněnce, že si tento dinosaurus při okusování listí obratně přidržoval větve.

Ornithomimus dosahoval délky asi 3,5 metru, výšky asi 2,1 metru a jeho hmotnost se pohybovala kolem 100-175 kg. Byl to bipední (po dvou se pohybující) dinosaurus celkovým vzhledem velmi podobný pštrosu, ovšem s výjimkou dlouhého ocasu. Byl nepochybně velmi rychlým běžcem, který dosahoval rychlosti možná až kolem 80 km/h.

V populární kultuře

Tento rod se objevuje především ve fiktivním dokumentu Prehistorický park z roku 2006. Zde je v téměř každé epizodě zobrazován jako stádní zvíře, jehož mláďata jsou opeřená. Je mu zde také přisuzován již vědecky zamítnutý způsob získávání potravy v podobě procezování vody. Ornithomimus se dále objevil také v množství jiných anglojazyčných televizních filmů a seriálů, například Fantasia (1940), The Valley of Gwangi (1969), Planet of Dinosaurs (1978) nebo snímek z IMAXu T-Rex: Back to the Cretaceous (1998).Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

Podobná zvířata: