AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Osel domácí
  • Latinský název
  • Equus asinus f. domestica

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Třída:savci
Řád:lichokopytníci
Čeleď:koňovití
Druh:osel domácí

Váhy a míry

  • Výška v kohoutku:
  • od 115 do 122 cm

Stav ohrožení

  • Neohrožen

Facebook

Osel domácí

Osel domácí
(Equus asinus f. domestica)

Popis zvířete

Osel domácí (Equus asinus f. domestica) je společně s koněm jediným domestikovaným lichokopytníkem. Byl domestikován dříve než kůň. Zkříží-li se osel s klisnou vznikne neplodná mula podobající se spíše koni. Zkřížením oslice s koněm vznikne mezek, který se podobá více oslovi. Divokým předkem osla domácího je africký osel núbijský a somálský, jež jsou již skoro vyhubeni. Dnes je používán k nošení břemen, unese až 300 kg. Samice se nazývá oslice, mládě oslátko.

Vzhled

Hřebec dosahuje v průměru kolem 122 centimetrů výšky v kohoutku, samice přibližně 115 centimetrů. Osel domácí má šedou srst s černým podélným pruhem uprostřed na hřbetě a s bílým břichem.

Potrava

Osel domácí je býložravec. Kromě kopřiv, šťovíku a trávy potřísněné močí a výkaly sežere osel domácí všechnu rostlinou potravu, osli dokonce okusují dřevo. Před domestikací se se živili často jen různými druhy suchých travin a keřů.

Rozmnožování

Dobou páření jsou poslední dny jara nebo první měsíce léta. Asi po 11 měsících oslice rodí jedno mládě, dost dobře vyvinuté, už v druhém roce má normální velikost, plnou sílu má ale až v třetím roce. Když se zkříží osel s klisnou vznikne mula, zkřížením oslice a koně vznikne mezek.

Význam

Osel domácí je používán k nošení břemen, dokáže unést i 300 kilogramů. Kromě své síly poskytuje i mléko a maso. Oslí mléko je výživnější než kravské a egyptská panovnice Kleopatra VII. se v oslím mléku koupala pro udržení hladké pleti. Oslí maso se údajně přidává do pravého uherského salámu.

Přibuzné druhy

- Osel africký (Equus africanus) - předek osla domácího,

- Osel asijský (Equus hemionus),

- Kiang (Equus kiang).Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

V kterých českých ZOO je k vidění