AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Panenka muškátová
  • Latinský název
  • Lonchura punctulata

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:pěvci
Čeleď:astrildovití
Druh:panenka muškátová

Facebook

Panenka muškátová

Panenka muškátová
(Lonchura punctulata)

Popis zvířete

Panenka muškátová (Lonchura punctulata), často označovaná také jako muškátový panenka, je malé exotické ptáčí druh z čeledi astrildovitých, původem z tropických a subtropických oblastí Asie. Toto zvíře je oblíbené hlavně v domácím chovu díky své nenáročnosti a mírumilovné povaze.

Panenka muškátová je dlouhá přibližně deset až jedenáct centimetrů, její hmotnost se pohybuje v rozmezí od 12 do 16 gramů. Její zbarvení je výrazné a kontrastní. Břicho a hrudník má obvykle žlutohnědé, křídla a záda jsou hnědá a hlava je černá s bílými skvrnami, což připomíná muškátový oříšek, odtud název tohoto druhu. Samečci a samičky jsou si velmi podobní, ale samičky bývají o něco méně kontrastně zbarvené.

Panenka muškátová je aktivní převážně za svítání a za soumraku. Je to společenský druh, který se často vyskytuje ve velkých hejnech. Jejich strava se skládá zejména z různých semínek, ale také konzumují ovoce, bobule a malý hmyz. V zajetí je vhodné krmit je směsí pro exotické ptáky, doplněnou o zeleninu a ovoce.

Životnost panenky muškátové se pohybuje mezi 5 až 8 lety, ačkoli některé jedince se dožívají i více než 10 let. V období rozmnožování samička klade 4-6 vajíček, která jsou následně inkubována oběma rodiči po dobu přibližně třinácti dnů.

Panenka muškátová je díky své nenáročnosti a krásnému zbarvení oblíbeným mazlíčkem v mnoha domácnostech po celém světě. Je vhodná pro začínající chovatele, ale je potřeba zajistit jí dostatečné množství prostoru pro let a sociální interakci s ostatními ptáky.