AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Parmička duhová
  • Latinský název
  • Puntius titteya

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:máloostní
Čeleď:kaprovití
Druh:parmička duhová

Facebook

Parmička duhová

Parmička duhová
(Puntius titteya)

Popis zvířete

Parmička duhová, vědecky známá jako Puntius titteya, je drobná a nádherně zbarvená sladkovodní ryba původem ze Srí Lanky. Její tělo je zhruba 4-5 cm dlouhé, s elegantním, protáhlým tělem, které vrcholí špičatým ocasem. Nápadným znakem parmičky duhové je její sytě červená nebo oranžová barva, která se táhne od hlavy až k ocasu a je kontrastována temnějšími pruhy. Mladé rybky jsou obvykle stříbřité nebo zlatavé s červeným nádechem, který se zvyšuje s věkem.

Parmička duhová je oblíbená mezi akvaristy díky své nápadné krasotě a poměrně nenáročné péči. Toto zvíře je aktivní a společenské, preferuje život v hejnu a dobře se snáší s jinými druhy. Vhodným prostředím pro ně je akvárium s množstvím rostlin a úkrytů, kde se mohou cítit bezpečně.

Parmička duhová je všežravá a její strava by měla obsahovat jak rostlinnou, tak živočišnou složku. V přírodě se živí především larvami hmyzu, malými korýši a řasami. Ve svém přirozeném prostředí se parmička duhová vyskytuje ve stojatých nebo pomalu tekoucích vodách s měkkým dnem.

Tento druh ryby má velmi zajímavý rozmnožovací proces. Samice klade vajíčka na listy vodních rostlin, která pak samec oplodňuje. Po oplodnění samec stráží vajíčka a chrání je před predátory. Po zhruba 24 hodinách se z vajíček líhnou malé rybky.

Parmička duhová je skvělou volbou pro začínající i zkušené akvaristy. Je odolná, snadno se chová a její krásné zbarvení a aktivní chování přinášejí radost a život do jakéhokoli akvária.

V kterých českých ZOO je k vidění