AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Parmička příčnopruhá
  • Latinský název
  • Barbus lateristriga

Známé také jako

  • parmička pruhoocasá

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:máloostní
Čeleď:kaprovití
Druh:parmička příčnopruhá

Váhy a míry

  • Délka:
  • 18 cm

Facebook

Parmička příčnopruhá

Parmička příčnopruhá
(Barbus lateristriga)

Popis zvířete

Parmička příčnopruhá, známá také pod svým vědeckým názvem Barbus lateristriga, je sladkovodní ryba, která patří do čeledi kaprovitých. Její domovem jsou vody jihovýchodní Asie, konkrétně povodí řeky Mekong.

Toto zvíře se vyznačuje poměrně malou velikostí, dosahující průměrně délky kolem 5 až 7 cm. Tělo je protáhlé, s hranatým tvarem a má zřetelné příčné pruhy, které jsou výrazně černé, a jsou to právě tyto pruhy, které jí daly její název. Mezi dalšími charakteristickými rysy patří malé šupiny a výrazná ústa s hustými vousky.

Parmička příčnopruhá je ryba, která preferuje teplé, pomalu tekoucí vody s hojným rostlinstvem, obzvláště se jí daří v mělkých říčních tocích. Její strava se skládá především z různých druhů drobného hmyzu, larv a malých korýšů.

V chovu je toto zvíře oblíbené pro svou nenáročnost a mírumilovnou povahu. Je známé svým klidným chováním a schopností dobře se snášet s ostatními druhy ryb. Rovněž je oblíbená pro svůj atraktivní vzhled, který je zvláště zřetelný při správném osvětlení a vhodném pozadí.

Rozmnožování parmičky příčnopruhé probíhá pomocí tření, při kterém samice klade vajíčka na podklad, který si předtím sám vybere a připraví. Po vylíhnutí se mladé rybky začínají okamžitě živit drobnými potravními organismy.

Celkově je parmička příčnopruhá nádherným a nenáročným zástupcem svého druhu, který je ideální volbou pro začínající i zkušené akvaristy.

V kterých českých ZOO je k vidění