AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Parosphromenus alfredi
  • Latinský název
  • Parosphromenus alfredi

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:ostnoploutví
Podřád:labyrintky
Čeleď:guramovití
Druh:parosphromenus alfredi

Facebook

Parosphromenus alfredi

Parosphromenus alfredi
(Parosphromenus alfredi)

Popis zvířete

Parosphromenus alfredi je sladkovodní ryba patřící do čeledi Osphronemidae, která je známa také jako čichavec. Toto zvíře je považováno za unikátní druh v rodu Parosphromenus. Pochází z tropické části jihovýchodní Asie, konkrétně z Malajsie a Indonésie.

Parosphromenus alfredi je drobná ryba, jež dorůstá do délky kolem 4 cm. Má prodloužené tělo s přední částí mírně zúženou a velkou a širokou ocasní ploutví. Zbarvení je černé nebo tmavě hnědé, s nádechem fialové, které může měnit v závislosti na náladě a podmínkách.

Tento druh má velmi specifické nároky na životní prostředí. Preferuje teplé, kyselé a měkké vody s pH mezi 4 až 6. V přírodě je možné je nalézt ve velmi pomalu tekoucích nebo stojatých vodách s hustým porostem rostlin. Jedná se o velmi klidné a pomalé zvíře, které se často skrývá mezi vodními rostlinami.

Z hlediska potravy je Parosphromenus alfredi všežravý, avšak preferuje drobné živočichy jako jsou korýši, larvy hmyzu či různé druhy červů.

Co se týče rozmnožování, Parosphromenus alfredi je druh s izolovaným hnízdem. Samice klade vajíčka na listy rostlin a samec je následně hlídá. To je výjimečné chování mezi ostatními druhy čichavců, kteří jsou obvykle polygamní.

Parosphromenus alfredi je v současné době klasifikován jako kriticky ohrožený druh kvůli ztrátě jeho přirozeného prostředí. Jeho populace se snížila v důsledku odlesňování a znečištění vody. Existují však iniciativy na ochranu tohoto druhu a jeho přirozeného prostředí.