AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Parosphromenus harveyi
  • Latinský název
  • Parosphromenus harveyi

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:ostnoploutví
Podřád:labyrintky
Čeleď:guramovití
Druh:parosphromenus harveyi

Facebook

Parosphromenus harveyi

Parosphromenus harveyi
(Parosphromenus harveyi)

Popis zvířete

Parosphromenus harveyi je druh sladkovodní ryby patřící do rodiny Osphronemidae. Tato ryba je považována za jednu z nejkrásnějších ryb v čeledi labyrintovitých ryb, díky svému elegantnímu tělu a nádherným barevným odstínům. Zrak Parosphromenus harveyi je uchvacující; jeho tělo je pokryto krásnými vzory v různých odstínech červené, modré a černé.

Parosphromenus harveyi má úzké a prodloužené tělo, které může dorůst délky až 4 cm. Jeho tělo je štíhlé a elegantní, což mu umožňuje pohybovat se s grácií a rychlostí. Tato ryba má také dlouhé a jemné ploutve, které vytvářejí krásný kontrast s robustnějším tělem.

Tato ryba je původem z jihovýchodní Asie, konkrétně z Malajsie a Indonésie. Preferuje poměrně teplé a kyselé vody, které jsou bohaté na vegetaci. Ve volné přírodě se často nachází v poměrně malých a klidných vodních toků, kde se živí drobnými korýši a hmyzem.

Parosphromenus harveyi je známý svým jedinečným chováním. Jsou to poměrně teritoriální ryby, které si rády udržují své vlastní prostory. Když se cítí ohrožené, dokážou se rychle skrýt mezi vegetací nebo v podvodních jeskyních. Jsou to také velmi inteligentní ryby, které jsou schopné se učit a přizpůsobovat novým situacím.

Parosphromenus harveyi jsou také známé svou fascinující reprodukční strategií. Samec vytváří pěnový hnízdo a láká samici, aby do něj položila svá vajíčka. Po oplodnění samec pečuje o vajíčka až do doby, kdy se vylíhnou.

Celkově je Parosphromenus harveyi fascinující rybou s jedinečnými vlastnostmi a chováním. Její krása a elegance ji činí oblíbenou volbou pro akvaristy po celém světě.