AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Parosphromenus quindecim
  • Latinský název
  • Parosphromenus quindecim

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:ostnoploutví
Podřád:labyrintky
Čeleď:guramovití
Druh:parosphromenus quindecim

Facebook

Parosphromenus quindecim

Parosphromenus quindecim
(Parosphromenus quindecim)

Popis zvířete

Parosphromenus quindecim je malý, vzácný druh sladkovodní ryby, který náleží do rodiny gurami (Osphronemidae). Je endemický pro ostrov Borneo v Indonésii, kde se vyskytuje v černých vodách rašelinišť a zaplavených lesů.

Tato ryba je známá pro svůj unikátní vzhled, který se skládá z jemně vykreslených černých a bílých pruhů na těle s nádechem modré a červené barvy na ocasních ploutev. Dosahuje délky maximálně 4 cm. Má tělo protáhlé a bočně zploštělé s malou hlavou a ústy natočenými vzhůru, což je přizpůsobení k životu v pomalu tekoucích vodách.

Parosphromenus quindecim má zvláštní způsob rozmnožování, kdy samec staví pěnové hnízdo, do kterého samice klade vajíčka. Samec poté hlídá hnízdo a vajíčka, dokud se z nich nevylíhnou mláďata.

Co se týká stravy, tato ryba je masožravá a preferuje drobné živočichy, jako jsou larvy hmyzu, malí korýši a další drobní bezobratlí, které se vyskytují v jejich přirozeném prostředí.

Přestože jsou tyto ryby nádherné a fascinující, jejich populace je v ohrožení v důsledku ztráty přirozeného prostředí a nadměrného odchytu pro akvarijní obchod. Proto je důležité podporovat ochranu jejich přirozených biotopů a udržitelné metody chovu v zajetí, aby byla zajištěna jejich budoucí existence.