AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Pestrokřídlec podražcový
  • Latinský název
  • Zerynthia polyxena

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:motýli
Čeleď:otakárkovití
Rod:pestrokřídlec
Druh:pestrokřídlec podražcový

Váhy a míry

  • Rozpětí křídel:
  • od 46 do 55 mm

Facebook

Pestrokřídlec podražcový

Pestrokřídlec podražcový
(Zerynthia polyxena)

Popis zvířete

Pestrokřídlec podražcový (Zerynthia polyxena) je druh motýla z rodiny otakárkovitých, který je rozšířený zejména v jižní Evropě. Toto zvíře je skutečným skvostem v říši hmyzu, díky svému vzhledu a vzácnosti, kterou obklopuje v některých oblastech.

Motýl je výrazný svými světle žlutými křídly, které jsou pokryté nepravidelnými červenými až tmavě červenými skvrnami a černými ornamenty. Rozpětí křídel dosahuje 50-60 mm. Taková křídla nejenže vyvolávají obdiv, ale také představují účinný obranný mechanismus. Barva křídel slouží jako varování pro možné predátory, že tento motýl není dobrým kandidátem k pozření, protože obsahuje jedovaté alkaloidy.

Pestrokřídlec podražcový je denní druh motýla, to znamená, že je aktivní během dne, zejména v teplých a slunečných dnech. Živí se nektarem z květů a je známý svým specifickým hostitelským rostlinám, jako je například podražec. Od toho také pochází jeho název.

Jeho životní cyklus zahrnuje čtyři stádia: vajíčko, housenka, kukla a dospělý motýl. Samice skládají vajíčka na spodní stranu listů hostitelských rostlin. Housenky, které se líhnou z vajec, jsou také velmi atraktivní, s červenou až černou barvou těla zdobenou žlutými pruhy.

Tento druh motýla je považován za ohrožený v některých oblastech v důsledku ztráty přirozeného prostředí kvůli lidské činnosti. Z tohoto důvodu je důležité chránit jeho přirozené prostředí a monitorovat jeho populaci.

Vzhledem k jeho kráse a vzácnosti je pestrokřídlec podražcový často vyhledáván entomology a milovníky přírody. Jeho pozorování v přirozeném prostředí může být velmi vzrušující zážitek.