AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Platýs bradavičnatý
  • Latinský název
  • Platichthys flesus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Nadrád:kostnatí
Řád:platýsi
Čeleď:platýsovití
Rod:platýs
Druh:platýs bradavičnatý

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 50 do 60 cm

Biologická data

  • Délka života:
  • od 8 do 9 let

Facebook

Platýs bradavičnatý

Platýs bradavičnatý
(Platichthys flesus)

Popis zvířete

Platýs bradavičnatý (Platichthys flesus), jinak flundra obecná nebo platýs malý je druh původní evropské mořské ryby z řádu platýsů. Je to ryba jedlá a poměrně častá v pobřežních vodách severní Evropy, občas se objevuje jako akvarijní ryba.

Výskyt

Vyskytuje se v evropských vodách jmenovitě v evropské části Atlantského oceánu, Bílého, Severního, Lamanšský průliv a také Středozemního i Černého, moře. Zavlečen rovněž k severoamerickému pobřeží Atlantského oceánu.Kdysi táhl proti proudu do Evropských řek.Dnes je ve sladké vodě vzácný.

Popis

Má nesouměrné diskové tělo velikosti dospělce 50 - 60 cm. Jako ostatní platýsi plave jednou stranou k mořskému dnu, v tomto případě stranou levou. Levé oko je přemístěno na svrchní (pravou) stranu hlavu ryby. Má malá ústa a drobné šupiny. Dolní čelist má delší než horní. Svrchní (pravá) strana těla má barvu od zelené po tmavě žlutou s červenými nebo hnědými tečkami, v závislosti na barvě mořského dna. Spodní strana, tzv. slepá strana, bývá bílá.

Potrava

Larvy se živí planktonem a larvami hmyzu, dospělí jedinci se živí plži a mlži s měkkými ulitami, červy, drobnými korýši a malými rybami. Jsou to denní živočichové.

Vývoj

Samice klade od 100 000 do 2000 000 jiker. Z nich se líhne 2-3 mm plůdek, který při dosažení délky 7 mm začne nabírat asymetrický tvar a při dosažení délky 1 cm již dojde k přemístění levého oka na pravou (horní) stranu hlavy. Dospělosti nabývá cca. po 3 letech života, tře se v hloubce 30 až 300 m při teplotě vody 3 až 7 °C.

Např. v jižním Baltu má flundra v 8 letech střední délku 35 cm a hmotnost 600 g. Dožívá se 8 až 9 let.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

Podobná zvířata: