AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Pokoutník tmavý
  • Latinský název
  • Tegenaria atrica

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:klepítkatci
Třída:pavoukovci
Řád:pavouci
Čeleď:pokoutníkovití
Rod:pokoutník
Druh:pokoutník tmavý

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 12 do 18 mm

Stav ohrožení

  • Neohrožen

Mapa výskytu

vyskyt

Facebook

Pokoutník tmavý

Pokoutník tmavý
(Tegenaria atrica)

Popis zvířete

Pokoutník tmavý (Tegenaria atrica) je pavouk patřící do čeledi pokoutníkovití (Agelenidae)

Popis

Délka těla samice je 12–18 mm, délka těla samce 13–15 mm. Tento nápadně dlouhonohý druh patří k nejznámějším pavoukům vůbec. Šedožlutě zbarvené tělo má tmavohnědou kresbu, hlavohruď s neostře ohraničenými proužky, zadeček uprostřed se zahnutými skvrnami a po stranách s nepravidelnou skvrnitou kresbou. Nohy jsou jednobarevně šedohnědé, bez tmavých skvrn.

Rozšíření

Je to hojný [synantropní] druh žijící v blízkosti člověka.

Způsob života

Pokoutník tmavý si zhotovuje v rozích místností, výklencích, atd. prostorné kobercovité pavučiny, které volně přecházejí v obývací rourku. Je aktivní hlavně v noci, po soumraku může být spatřen pohybující se i mimo svou síť (především samci), často zabloudí a sklouznou do umyvadla, nebo vany, odkud se nemohou dostat. Tento druh se běžně dožívá čtyř, vzácně až sedmi let. Přes svou nápadnou velikost se tento druh často stává kořistí jiných, na pohled menších pavoučích druhů, například snovačce pokoutní (''Steatoda bipunctata'') se kterou v lidských obydlích sdílí svůj životní prostor.

Obecně

V budovách se často vyskytují další druhy rodu Tegenaria, většinou však nedosahují velikosti pokoutníka tmavého. Patří mezi ně například pokoutník domácí (Tegenaria domestica) a pokoutník stájový (Tegenaria ferruginea).Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii