AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Polák
  • Latinský název
  • Aythya

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:vrubozobí
Čeleď:kachnovití
Rod:polák
Druh:polák

Facebook

Polák

Polák
(Aythya)

Seznam zvířat, patřících do skupiny Polák Popis zvířete

Polák (Aythya) je středně velké zvíře, které patří do řádu vrubozobých ptáků a do čeledi kachnovitých. Tito ptáci jsou známí svými výraznými kulatými těly a krátkými krky. Délka těla poláka se pohybuje v rozmezí od 42 do 49 cm a váha se může pohybovat od 800 do 1200 gramů.

Polák má zavalité tělo s hlavou a krkem poměrně malými v porovnání s jeho velkým a robustním tělem. Zobák je krátký a široký, což je přizpůsobení k jeho potravním návykům. Peří poláka je hladké a husté, což mu pomáhá udržet tělo suché při ponoření pod vodu. Barva peří se liší podle pohlaví a věku ptáka. Samci jsou obecně jasnější a pestřejší než samice, které mají často jednotvárně hnědé zbarvení.

Polák je převážně vodní pták a preferuje sladkovodní jezera, rybníky a řeky. Má silné nohy s plovacími blánami, které mu umožňují pohyb po hladině vody i pod vodou, kde loví svou potravu. Jeho strava se skládá převážně z vodních rostlin a drobných vodních živočichů, jako jsou ryby, korýši a měkkýši.

Polák je monogamní a páry zůstávají spolu po celou dobu hnízdní sezóny. Samice klade 8-10 vajec do hnízda vybudovaného z rostlinného materiálu na pevné zemi blízko vody. Mláďata jsou schopna plavat a potápět se krátce po vylíhnutí, ale zůstávají s rodiči až do doby, než jsou schopna samostatného života.

Poláci jsou známí svými silnými a dlouhými migracemi mezi místy hnízdění a zimovišti. Během těchto cest jsou často vidět ve velkých hejnech, která mohou čítat až několik tisíc jedinců. Vzhledem ke svému významu jako lovného ptáka a k rostoucímu tlaku na jejich přirozené prostředí jsou poláci považováni za druh, který vyžaduje pozornost v oblasti ochrany přírody.